Stolica otwiera przed pracownikami wiele możliwości. Rynek pracy jest dużo bardziej rozbudowany i elastyczny niż w innych polskich miastach. Mimo to, wiele osób zastanawia się np. jaką pracę w sklepie można znaleźć w Warszawie? Zdarzają się również pytania ,,Jakie trzeba mieć kwalifikacje?” oraz ,,Z czym wiąże się objęcie pewnego stanowiska?”. W poniższym artykule przedstawimy możliwe funkcje do sprawowania oraz oczekiwania od pracodawcy.
Jaką pracę w sklepie można znaleźć w Warszawie?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, Warszawa jest bogata w różnorodne stanowiska. Aplikanci mogą wybierać rodzaj wykonywanej pracy, jej tryb, system wypłat i wiele innych. Niestandardowy wymiar zatrudnienia oraz godziny wypełniania obowiązków są elastyczne. Z pewnością tego typu udogodnienia stanowią duży plus wśród studentów.
Tak więc, jaką pracę w sklepie można znaleźć w Warszawie? Istnieje sporo perspektyw, dlatego że jest wiele rodzajów sklepów. W stolicy spotykamy niewielkie kioski, duże markety, małe punkty sprzedażowe, centra handlowe i wiele innych. Im większa firma, tym więcej możliwości dla kandydata. Poniżej wyszczególnimy pewne stanowiska oraz obowiązki względem nich.
Praca w sklepie spożywczym
Niemal w każdym sklepie spożywczym, niezależnie od jego wielkości, znajduje się sektor poświęcony np. serom oraz mięsu. W większych zakładach zatrudniane są osoby wyłącznie do zajmowania się tym obszarem. Są to pracownicy działu ryb/wędlin. Do ich obowiązków należy obsługa klienta, dbanie o porządek w miejscu pracy oraz odpowiednia ekspozycja artykułów.
W dużych supermarketach mamy ogromną ilość produktów. Z tego względu, zatrudniane są osoby do wykładania towaru. Muszą one dbać o prawidłowe rozmieszczenie artykułów oraz czystość. Czasami jest to praca dorywcza lub w mniejszym wymiarze godzin. Zdarza się, że wykonywana jest późno, niekiedy nocą. Dla niektórych jest to duży atut. Wiele osób szuka takiego stanowiska, ponieważ nie jest na nim wymagana znajomość języka obcego.
Zadając pytanie ,,Jaką pracę w sklepie można znaleźć w Warszawie?”, nasuwa się jedna odpowiedź – kasjer. Osoba na tym stanowisku jest potrzebna w każdym markecie i nie tylko! Ich obowiązki uzależnione są od rodzaju i wielkości firmy. Sprzedawca odpowiedzialny jest za sprawną obsługę klienta, kontrolę cen produktów, wykładanie towaru na półki oraz dbanie o ich ekspozycję. W mniejszych zakładach zdarza się jednak, że kasjerzy mają za zadanie również dopilnowanie czystości w całym sklepie.
W dużych hipermarketach o porządek dbają natomiast osoby sprzątające. Ich zadaniem jest troszczenie się o cały zakład.
Zdarza się również, że w sklepach spożywczych konsumenci chcą zwrócić zakupioną rzecz lub zgłosić jej wady. W związku z tym zatrudniane są osoby do działu reklamacji. Niekiedy jest to ich jedyna funkcja, a czasami pełnią ją kasjerzy.
Praca w sklepie w Warszawie
Jak już wcześniej wspominaliśmy, w stolicy istnieje mnóstwo możliwości do podjęcia pracy. Oprócz licznych marketów są również sklepy odzieżowe, tematyczne (np. związane z imprezami, zabawkami), drogerie, księgarnie, wyspy w centrach handlowych i wiele innych. W każdym z nich potrzebny jest sprzedawca.
Praca w sklepach wygląda podobnie, niezależnie od ich rodzaju. Osoby zatrudnione są tam zazwyczaj jako doradcy klienta. Mają oni wiele różnorodnych obowiązków. Dzięki temu nigdy nie można się nudzić! Głównym zajęciem sprzedawców jest kompleksowa obsługa konsumenta. Kupujący zawsze powinien być na pierwszym miejscu. Zadaniem pracownika sklepu jest skuteczna pomoc w zakupach. Oprócz tego istnieje sporo pobocznych obowiązków. Jednym z nich jest dbanie o zatowarowanie sklepu oraz odpowiednią ekspozycję produktów. Kolejnym ważnym aspektem jest umieszczanie cen na asortymencie, informacji o promocjach oraz rozmieszczanie plakatów. Doradcy klienta obsługują kasę fiskalną, niezbędne programy oraz przyjmują, a niekiedy rozpatrują reklamacje. Do ich obowiązków należy również troska o czystość na terenie całego sklepu.
Praca w sklepie – wymagania
Do pracy w sklepie wymagane są różne kwalifikacje. Wszystko zależy od naszego stanowiska. Od kasjera/doradcy klienta oczekuje się przede wszystkim komunikatywności oraz łatwego nawiązywania pozytywnych relacji z ludźmi. Co więcej, szukając pracy w Warszawie, jednym z głównych wymagań w obsłudze kupujących może być znajomość języka angielskiego. Osoby pracujące w sklepach mają sporo obowiązków, dlatego dużym atutem będzie dobra organizacja i umiejętność pracy w zespole. Aplikanci często zadają sobie pytanie, jakie kompetencje są wymagane na danym stanowisku. W oczekiwaniach najczęściej pojawia się wykształcenie średnie, ale nie zawsze jest ono konieczne. Wielu pracodawców największy nacisk kładzie na doświadczenie na podobnym stanowisku. Im jest ono dłuższe, tym lepiej. Bardzo ważne jest, aby pracownik, który ma kontakt z żywnością lub wodą pitną posiadał aktualne orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Potocznie nazywane jest ono książeczką sanepidowską. Jeśli jest ona konieczna, pracodawcy informują o tym w ogłoszeniach. Możesz je sprawdzić tutaj: https://www.gowork.pl/praca/pracownik-sklepu;st/warszawa;l.