plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

Dom

Jak zaaranżować taras jako miejsce do wypoczynku?

Jeśli udaje nam się spełnić marzenie o własnym domu, stawiamy z reguły na projekt z tarasem, który ma stać się miejscem letniego wypoczynku. To tam wyobrażamy sobie picie porannej kawy i wygrzewanie się w popołudniowym słońcu. Tylko jak zaaranżować przestrzeń tarasu, aby stała się przyjazna wypoczynkowi?

Jak przygotować taras na lato?

W zależności od tego, z której strony domu znajduje się taras, możemy mieć na nim do czynienia z różnymi problemami. Najczęściej jednak taras ulokowany jest od południa, co oznacza, że należy zabezpieczyć go przede wszystkim przed palącymi promieniami słońca. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku estetyczna i solidna markiza tarasowa, która pozwoli kontrolować nasłonecznienie tarasu. Nieco tańszą opcją pozostaje żagiel lub parasol, które trzeba jednak chronić przed porywistym wiatrem. 

Jak umeblować taras?

Co powinno znaleźć się na tarasie, który ma służyć wypoczynkowi? Jeśli planujemy w takim miejscu pić kawę czy spożywać śniadania, musimy umeblować swój taras za pomocą stołu z krzesłami lub fotelami. W zależności od przeznaczonego na ten cel budżetu, możemy wybierać spośród mebli tarasowych wykonanych z drewna, metalu, technorattanu, bądź plastiku. Każdy wariant ma swoje wady i zalety:

  • drewniane komplety mebli – są eleganckie i uniwersalne, ale wymagają regularnej pielęgnacji,
  • plastikowe – mają niską cenę i niską wagę, ale są mało stabilne i niezbyt eleganckie,
  • rattanowe – łączą najważniejsze zalety modeli plastikowych i drewnianych, czyli odporność na czynniki zewnętrzne i gustowny wygląd,
  • metalowe – ciężkie i solidne, odpowiednie do aranżacji w surowym stylu. 

Wybierając meble tarasowe, warto pamiętać o warunkach, jakie panują w tym miejscu. Jeśli wybierzemy plastikowe krzesła na słoneczny taras, szybko wypłowieją, z kolei modele metalowe na skutek działania deszczu mogą szybko zardzewieć. 

Jakie meble wypoczynkowe można wstawić na taras?

Jeśli taras jest miejscem osłoniętym od deszczu i promieniowania słonecznego, można wyposażyć go również w komfortowe meble wypoczynkowe, na których da się wygodnie opalać czy nawet drzemać na świeżym powietrzu. Na tarasie o dużej powierzchni można ustawić kanapę lub narożnik tarasowy. Takie meble będą na tyle uniwersalne, że zastąpią również krzesła czy fotele dla większej liczby osób. To z kolei może okazać się praktycznym rozwiązaniem, jeśli na tarasie planujemy urządzać przyjęcia z grillem. Inne miejsca do wygodnego odpoczynku to chociażby rozkładany leżak czy hamak. Zaletą leżaka jest fakt, że można złożyć go i schować, kiedy nie jest potrzebny, natomiast hamak rozwieszony na specjalnym stelażu może zaoferować nam wyjątkową funkcję – funkcję bujania – która wbrew pozorom sprawia niezwykłą przyjemność nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. 

Odpowiednio urządzony taras z pewnością stanie się miejscem, w którym latem każdy z domowników będzie spędzać czas z przyjemnością. Posiłki na świeżym powietrzu, zażywanie kąpieli słonecznych, kołysanie się w hamaku z ulubioną książką – to tylko nieliczne z wielu rozrywek, które może zapewnić nam taras z właściwie dobranym wyposażeniem.