plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

Klimatyzacja dla mieszkańców Krakowa - jaka będzie najlepsza?
Budownictwo

Klimatyzacja dla mieszkańców Krakowa – jaka będzie najlepsza?

Klimatyzacja w domu to spore udogodnienie. Pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco. Poprawia to rzecz jasna komfort przebywania w domu. Podejmując decyzję o zakupie klimatyzacji, stajemy przed wyborem. Możemy zdecydować się na klimatyzator przenośny lub zlecić montaż stacjonarnej klimatyzacji naściennej. Która opcja jest lepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wiele bowiem zależy od tego, gdzie klimatyzacja ma być i jakie pomieszczenie lub pomieszczenia schładzać.

Klimatyzator przenośny

Zaletą takiego klimatyzatora jest przede wszystkim atrakcyjna cena. Już za niecałe dwa tysiące złotych można wejść w posiadanie klimatyzacji, która doskonale poradzi sobie ze schłodzeniem niejednego pomieszczenia. Taka klimatyzacja może być zabierana wszędzie, gdzie jest potrzeba jej włączenia. Jeśli więc – na przykład – często wyjeżdżamy do domku letniskowego, gdzie latem też jest gorąco, klimatyzator przenośny, który można zabrać do samochodu i przewieźć do innego domu, jest dobrym wyborem.

Warto jednak pamiętać, że klimatyzacja przenośna ma nie tylko plusy ale i minusy. Taka klimatyzacja – w Krakowie lub innym polskim mieście – nie sprawdzi się przy konieczności schłodzenia pokoju o dużej powierzchni. Jest zbyt mało wydajna. Oczywiście taka klimatyzacja domowa Kraków to tak naprawdę różne urządzenia o różnych mocach. Można dobrać takie, które będą schładzać dane pomieszczenie lepiej lub gorzej, jednak przy pomieszczeniach o dużej powierzchni, lepiej kupić i zamontować klimatyzację naścienną. Minusem klimatyzacji przenośnej jest też konieczność wystawienia na zewnątrz pomieszczenia rury o znacznej średnicy, którą odprowadzane jest z pomieszczenia ciepłe powietrze. Nie jest ona zbyt długa, więc klimatyzacja przenośna musi stać w miarę blisko ściany czy też okna. Niektórzy decydują się na wywiercenie w ścianie odpowiedniego otworu i zamontowanie w nim rury odprowadzającej ciepłe powietrze, inni po prostu wystawiają taką rurę przez półotwarte okno. Zawsze jednak jest to utrudnienie w korzystaniu z klimatyzatora. Inne jej wady to głośna praca, zakłócająca pracę, wypoczynek i sen oraz wysokie zużycie prądu.

Stacjonarna klimatyzacja naścienna

Wbrew pozorom taka klimatyzacja nie jest bardzo droga – najprostsza klimatyzacja split to koszt porównywalny do urządzenia przenośnego, a jej zamontowanie po prostu się opłaca. Jest dużo bardziej wydajna, nie zajmuje tez miejsca tak jak klimatyzacja przenośna. Główny element znajduje się na zewnątrz, nie ma więc konieczności odprowadzania ciepłego powietrza z pomieszczenia rurą o dużej średnicy. Wystarczy wywiercenie w ścianie otworu na niewielką rurkę. Dużym plusem takiej klimatyzacji jest też to, że można zamontować w pomieszczeniach kilka urządzeń do jednej jednostki zewnętrznej, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by schładzać jednocześnie kilka pomieszczeń, nawet jeśli są zlokalizowane w różnych częściach domu – wystarczy postawić na klimatyzację multisplit.

Oczywiście takiej klimatyzacji nie warto montować samodzielnie. Wskazane jest zlecenie montażu wyspecjalizowanemu w tym zakresie podmiotowi. Firmy działające w branży klimatyzacji nie tylko sprzedają klimatyzatory ale i montują je w domach klientów czy też w firmach. Taki montaż nie zajmuje więcej niż kilka godzin – najprostszy split tylko godzinę. Zawsze jednak powinien być poprzedzony oględzinami wnętrz. Są konieczne, by dobrać odpowiedni klimatyzator i wszelkie elementy koniecznie do założenia klimatyzacji.

Bez względu na rodzaj klimatyzacji, na który się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, by utrzymywać ją w dobrym stanie. Szczególnie przy stacjonarnej klimatyzacji naściennej, trzeba zlecać regularne przeglądy i w razie konieczności niezbędne naprawy. Przy klimatyzacji przenośnej zaś nie można zapominać o tym, że w dolnej części urządzenia jest pojemnik na wodę, która skrapla się podczas działania klimatyzacji. Regularne opróżnianie tego pojemnika jest konieczne, by klimatyzacja mogła pracować bez przeszkód.

Artykuł powstał we współpracy z https://klimatyzuj.pl/