W zastosowaniach profesjonalnych klasyczne elektronarzędzia często zastępowane są przez sprzęt charakteryzujący się mniejszą awaryjnością i większą sprawnością działania. Doskonałym przykładem tego typu wyposażenia są pneumatyczne narzędzia warsztatowe i budowlane. To sprzęt napędzany przez sprężone powietrze, a zatem pozbawiony silnika elektrycznego, tańszy, lżejszy i wytrzymalszy, idealny do pracy w trudnych warunkach, zwłaszcza przy dużym obciążeniu.
Pneumatyczne narzędzia warsztatowe
Podstawową kategorią narzędzi pneumatycznych są urządzenia dedykowane zastosowaniom warsztatowym, które dość powszechnie spotyka się w takich miejscach jak warsztaty wulkanizacyjne, samochodowe, blacharskie i lakiernicze. Oczywiście tego typu sprzęt stosowany jest również w innych warsztatach i różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Do tej kategorii sprzętu zaliczyć możemy m.in. takie narzędzia jak klucze udarowe i grzechotki pneumatyczne, nitownice, pistolety lakiernicze i wydmuchowe, a także pneumatyczne smarownice, wiertarki, wkrętarki i szlifierki. Pneumatyczne narzędzia ostatniego typu dość często spotyka się także w zastosowaniach budowlanych, zwłaszcza przy realizacji inwestycji wymagających użycia narzędzi charakteryzujących się dużą wydajnością działania.
Narzędzia budowlane pneumatyczne
Jednym z typowych narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem jest młot pneumatyczny. To sprzęt stosowany podczas robót drogowych, wykorzystywany również do wyburzania obiektów murowanych, w tym betonowych. Innym rodzajem narzędzia pneumatycznego, z jakim możemy spotkać się na wielu budowach, jest szlifierka pneumatyczna kątowa. To narzędzie umożliwiające szybkie przecinanie wszelkiego typu instalacji rurowych, niezwykle pomocne przy realizacji prac remontowych i wyburzeniowych. Na budowie może przydać się również młotek pneumatyczny. Pneumatyczne narzędzia typu wiertarki, szlifierki oscylacyjne czy właśnie młotki stosowane są m.in. przez dekarzy i stolarzy. Sprawdzą się przy budowie dachów i domów o konstrukcji drewnianej, znacząco przyspieszając i usprawniając realizację prac montażowych.
Ze względu na dużą wydajność działania, niską cenę, małą awaryjność i prostotę obsługi narzędzia pneumatyczne cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w zastosowaniach profesjonalnych. Ich jedynym minusem jest konieczność zakupu kompresora, co w przypadku odbiorców indywidualnych, którzy z tego typu sprzętu korzystają sporadycznie, nie ma większego sensu. Dlatego z takich narzędzi najczęściej korzystają profesjonaliści.