plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

kiedy wertykulować trawnik
Ogród

Czym jest wertykulacja i kiedy wertykulować trawnik?

Chciałbyś cieszyć się gęstym i intensywnie zielonym trawnikiem przez cały rok? Efekt zielonego dywanu w ogrodzie wzbudza zachwyt odwiedzających nas gości oraz napawa dumą jego właścicieli. Aby murawa podnosiła walory estetyczne ogrodu, należy jednak zadbać o jej właściwą pielęgnację. Trawa, podobnie jak inne rośliny, ma swoje wymagania, które musimy spełnić. Wydawać by się mogło, że samo podlewanie, koszenie i nawożenie trawnika wystarczy. Nic bardziej mylnego. Konieczne jest również jego wertykulowanie. Dzięki temu tworzymy lepsze warunki dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do podziemnej części rośliny. Czym zatem jest wertykulacja oraz kiedy wertykulować trawnik, żeby go nie zniszczyć?

Polecamy: https://plusoutlet.pl/jak-siac-trawe-a-jak-ukladac-trawe-z-rolki-poznaj-roznice/

trawnik

Czym jest zabieg wertykulacji?

Wertykulacja polega na wykonaniu pionowych nacięć w darni. Jej celem jest usunięcie filcu, czyli zbitej warstwy martwych pędów i kłączy oraz mchów. Warstwa ta jest niekorzystna dla prawidłowego funkcjonowania trawnika. Tworzy bowiem mechaniczną barierę, która utrudnia dostęp wody, powietrza i składników odżywczych pod powierzchnię ziemi. Zaleca się systematycznie niszczyć powłokę filcową, aby poprawić ogólny stan trawnika i rozluźnić strukturę gleby. Zabieg ten zwiększa skuteczność nawadniania. Stwarza on również dobre warunki do przeprowadzenia nawożenia i piaskowania trawnika. Do wertykulacji używamy specjalnego narzędzia zwanego wertykulatorem. Na rynku dostępne są wertykulatory ręczne, elektryczne lub spalinowe.

Kiedy wertykulować trawnik po zimie?

Czasami wystarczy spojrzeć na trawnik, aby zauważyć, że potrzebuje on napowietrzenia. Trawa słabo rośnie, żółknie i powoli obumiera, a ziemia pod trawnikiem jest zbita. Takich sygnałów nie wolno bagatelizować. Ogólnie rzecz biorąc, wertykulację powinno się wykonywać co najmniej raz w roku. Jest wiele informacji w literaturze ogrodniczej na temat tego, kiedy wertykulować trawnik. Najlepszym okresem na przeprowadzenie wertykulacji jest wczesna wiosna. Trawa w tym czasie ulega intensywnej regeneracji po zimie i zaczyna szybko rosnąć. Poprzez silny wzrost w kwietniu i maju trawa stanie się gęsta. Nowe przyrosty wypełnią luki powstałe w murawie tuż po zabiegu. Zobacz także: https://plusoutlet.pl/jak-miec-piekny-ogrod-nie-wkladajac-w-to-wiele-wysilku/

trawa

Kiedy wertykulować trawnik, aby zdążył zregenerować się przed zimą?

Termin wiosenny to nie jedyny czas, w którym wertykuluje się trawniki. Wertykulację można przeprowadzać również wczesną jesienią. Najlepszym momentem na napowietrzanie trawnika o tej porze roku jest połowa września. Niezwykle ważny jest fakt, aby nie wykonywać tego zabiegu zbyt późno. Brak słońca, duże upały lub przymrozki, mogłyby utrudnić trawnikowi regenerację przed zimą i doprowadzić do jego zniszczenia.

Polecamy: https://plusoutlet.pl/nowoczesna-opaska-wokol-domu-jak-ona-powinna-wygladac/

Podsumowując, skuteczność wertykulacji zależy w dużej mierze od terminu wykonania tego zabiegu. Prawidłowe napowietrzanie trawnika to nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć kiedy wertykulować trawnik, aby czerpać z tego najwięcej korzyści. Warto również nauczyć się rozpoznawać symptomy, które świadczą, że murawa wymaga wertykulacji.