plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

stół z krzesłami
Dom

Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami? 5 praktycznych porad

Dobranie idealnego stołu do jadalni lub salonu dla wielu jest ogromnym wyzwaniem. Trzeba zadbać o to, by nasza rodzina i przyjaciele mogli spędzać czas i jeść, siedząc wokół stołu. Komfort siedzenia i jedzenia zależy głównie od zajmowanego przez stół z krzesłami w jadalni, kuchni albo salonie. Stół często stoi w centrum salonu albo jadalni i bardzo często jest sercem pomieszczenia, dlatego warto zadbać o zapewnienie wokół niego odpowiedniej przestrzeni. Jeżeli szukasz modelu i rozmiaru idealnego stołu, przeczytaj podpowiedzi Meble Makarowski.

Jaki kształt stołu będzie strzałem w dziesiątkę?

Czasami jemy w różnych miejscach domu – dzieci zjedzą coś słodkiego w swoich pokojach albo przegryziesz coś na sofie. Jednak najważniejsze rodzinne rytuały odbywają się przy stole stojącym w jadalni czy kuchni albo pokoju dziennym.

Wnętrza najczęściej mają plan prostokąta i taki kształt stołu jest idealny, a stół kwadratowy jest dobrym wyborem, gdy nie przyjmujesz zbyt wielu gości. Kwadratowe stoły świetnie wyglądają w restauracjach oraz we wnętrzach, w których stoją dwa lub trzy. Idealnie powiększają powierzchnię do serwowania posiłków.

Okrągłe stoły o niewielkich gabarytach idealnie prezentują się w małych wnętrzach na planie kwadratu i/lub prostokąta. Dodatkowo pomagają stworzyć kameralny wystrój, nadając im niesamowity charakter. Natomiast potężne okrągłe stoły robią wrażenie rozmiarami, ale sprawiają, że goście siedzą oddaleni, co może utrudniać rozmowę i wspólne spędzanie czasu.

Jak wybrać stół, by zapewnić odpowiednią ilość miejsca gościom?

Szukając właściwego stołu do kuchni lub salonu musisz wziąć pod uwagę ilość miejsca, którą dysponujesz. To ona ma największy wpływ na wybieranie rozmiaru stołu. Planując ustawienie mebla przeznacz ok. 60 cm na jedno nakrycie, jeśli możesz przeznacz ok.75 cm dla jednego gościa/domownika.

Jaka odległość stołu od ściany?

Najprościej zmierzyć pomieszczenie i zastanowić się na ile nakryć przygotować stół. Pamiętaj, by doliczyć odpowiednią ilość miejsca na odległość od ściany. Dzięki temu będzie można zapewnić swobodę podczas odsuwania krzesła od stołu. Odległość stołu od ściany powinna wynosić ok. 60 cm – optimum dla wygodnego serwowania potraw. Jeśli masz przestronny salon zadbaj o to, by ta odległość wynosiła ok. 120 cm od ściany. Wtedy zyskasz pewność, że poruszanie się wokół stołu będzie swobodne.

Kiedy planujesz kupienie owalnego stołu do prostokątnego wnętrza, sprawdź, ile będzie wolnego miejsca od ścian w skrajnych punktach stołu. Gdy okaże się, że bardzo trudno się przecisnąć w niektórych miejscach, możesz mieć poczucie braku harmonii w aranżacji.

W jaki sposób dobrać krzesła do stołu?

Architekci wnętrz nie upierają się przy krzesłach idealnie dopasowanych do stołu. Okazuje się, że różnorodność współcześnie jest cenna. Nie dość, że krzesła nie muszą być w tym samym stylu, co stół, to każde z nich często może się różnić. Wszystkie wnętrzarskie hat tricki są dozwolone, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Krzesła z podłokietnikami powinny bez trudu wsuwać się pod stół. Zaoszczędzisz wtedy sporo miejsca w pokoju, gdy wokół stołu będzie pusto. Sprawdź szerokość krzeseł, porównując ją z wymiarami stołu. Oblicz, czy zakładana przez Ciebie liczba krzeseł zmieści się między nogami stołu. Sprawdź także, ile miejsca jest między dolną częścią blatu a siedziskiem. Bezpieczna odległość powinna wynosić ok. 30 cm lub 45 cm. Jeśli będzie mniejsza, Twoi goście mogą mieć problem z wygodnym przysunięciem się do stołu.

Ile osób będzie mogło usiąść przy stole?

Zastanawiasz się ile miejsca zajmie stół z krzesłami? Planując kupienie stołu możesz wykorzystać kilka ogólnych i często wybieranych rozmiarów stołu do liczby osób, które będą  przy nim siedzieć. Pamiętaj, że o wielkości stołu najczęściej decyduje ilość miejsca, którym dysponujesz. W naszych domach najczęściej pojawiają się stół i 4 krzesła.

Stół ma być praktycznym meblem, a nie domową barykadą. W tabeli prezentujemy średnie wymiary stołów na liczbę nakryć. Do podanych wymiarów dolicz minimalną sugerowaną odległość stołu od ściany, jaką jesteś w stanie wygospodarować.

kształt stołu wymiary (cm) liczba nakryć
okrągły średnica 90 cm 4 do picia 

2 do konsumpcji

kwadratowy bok 100 cm 4
prostokątny 150 x 90 cm 6
prostokątny 180 x 90 cm od 6 do 8
prostokątny 220 x 90 cm od 6 do 8
prostokątny 250 x 120 cm od 8 do 10

W

W szczególnych sytuacjach usadź gości także przy szczytowych bokach stołu, co zwiększy jego możliwości. Wtedy nikt nie będzie czuć się z tego powodu niekomfortowo. Wtedy mogą pojawić się żarty o zostaniu “starą panną” lub “kawalerem”, gdy ktoś będzie siedzieć na rogu stołu. Jednak, gdy skorzystasz z naszych podpowiedzi, siedzenie na rogu stołu nie będzie konieczne. Jeśli szukasz jednak czegoś innego i wolisz fotele obrotowe, zajrzyj do sklepu internetowego Meble Makarowski.