plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

Wygodniejsze wkręcanie
Budownictwo

Wygodniejsze wkręcanie z kluczem udarowym DeWalt

Klucze udarowe to elektronarzędzia, które stworzono do bezwysiłkowego i dynamicznego zakręcania i odkręcania śrub. Produkty marki DeWalt cechują się dużą wytrzymałością i żywotnością, kompaktową oraz ergonomiczną budową, a do tego łatwo się nimi manewruje. Co jeszcze wyróżnia klucze udarowe tej znanej marki? Czy jeden klucz może być przeznaczony dla amatorów majsterkowiczów i dla profesjonalistów? Odpowiedzi poznasz, czytając nasz artykuł.

Jak działa klucz udarowy akumulatorowy?

Klucze udarowe mają szerokie zastosowanie – są niezastąpione podczas zmiany kół, dlatego nie może ich zabraknąć w warsztacie samochodowym lub w zakładzie wulkanizacyjnym. Znalazły zastosowanie również w przemyśle ciężkim oraz w budownictwie konstrukcyjnym. Te niewielkie elektronarzędzia są szczególnie przydatne, gdy zachodzi konieczność odkręcenia śruby w miejscu trudno dostępnym, radzą sobie nawet z mocno zapieczonymi i z zardzewiałymi elementami.

Działanie udaru w elektronarzędziach polega na powstaniu gwałtownej siły. Udar to nic innego jak nagłe i częste uderzenia w przekładnię obracającej się głowicy. Uderzenia wytwarzają energię, za pomocą której można z łatwością odkręcić lub zakręcić element śrubowy. Z uwagi na budowę, mechanizm klucza udarowego nazywany jest również mechanizmem ze sprzęgłem kołkowym.

Z praktycznego punktu widzenia te elektronarzędzia są zwykle zasilane za pomocą akumulatorów – przez co majsterkowicza nie ogranicza brak dostępu do prądu. Za pomocą akumulatorowego klucza udarowego można pracować praktycznie wszędzie – w domu, w warsztacie lub w ogrodzie. Tak jest również z produktami marki DeWalt. Sklep internetowy Domitech jest doskonałym miejscem, w którym można porównać wszystkie dostępne modele kluczy udarowych i wybrać ten, o najodpowiedniejszych parametrach – omówimy je w dalszej części tekstu.

klucz udarowy

Klucz udarowy – najważniejsze parametry

Podstawowym parametrem określającym wydajność klucza udarowego jest maksymalny moment obrotowy odkręcenia oraz dokręcenia śrub. I tutaj mała uwaga – wartości dla obu wcale nie muszą być takie same. Parametr wyrażany jest w Niutonometrach i określa maksymalną siłę, z jaką pracuje elektronarzędzie.

Prędkość obrotowa wskazuje nam, jak szybko dany element śrubowy zostanie odkręcony lub dokręcony. Parametr podaje się dla urządzenia pracującego na biegu jałowym – i tak np. dla klucza udarowego DeWalt DCF899 wynosi on 1900 obrotów na minutę.

Klucze akumulatorowe mają zwykle kilka trybów pracy, zwanych również biegami – takie rozwiązanie pozwala lepiej dopasować tryb do wykonywanej czynności, przez co akumulator wolniej się zużywa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klucza udarowego?

Na początku warto zastanowić się, do czego klucz udarowy będzie najczęściej używany. Jeśli jego głównym zadaniem ma być pomoc przy drobnych pracach warsztatowych lub konstrukcyjnych (np. ogrodowe budowle z drewna) – warto sięgnąć po klucz akumulatorowy – będzie on wystarczającym narzędziem. Nie jest jednak powiedziane, że klucz zasilany akumulatorami nie poradzi sobie z bardziej wymagającymi, profesjonalnymi pracami. W niektórych zestawach producent dołącza aż dwa akumulatory, dzięki temu można pracować dłużej, nie martwiąc się o poziom baterii.

Klucz udarowy DCF899P2 to przykład narzędzia używanego zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i w przydomowych garażach. Szeroki zakres zastosowania ten model zawdzięcza nie tylko swoim parametrom (2400 ud/min, maksymalny moment rozruchowy 1625 Nm, 3 tryby pracy), ale też kompaktowej budowie, czy dwóm akumulatorom w zestawie. Na uwagę zasługuje również ergonomiczna i ogumowana rękojeść, która doskonale leży w dłoni. Musimy też podkreślić, że większość kluczy udarowych tej marki ma silnik bezszczotkowy. Ten silnik oznacza się przedłużoną żywotnością – jest odporniejszy na kurz i zapylenie oraz pozytywnie wpływa na wydłużenie pracy na akumulatorze.

Kolejnym, niemniej ważnym czynnikiem, są parametry danego elektronarzędzia – zwracamy uwagę na moc klucza udarowego, prędkość obrotową, wartość trwałego momentu obrotowego oraz na ilość uderzeń na minutę. Te parametry określają nam zakres pracy – np. możliwość odkręcania śrub o większej średnicy oraz na szybkość, z jaką ta czynność zostanie wykonana.

Na koniec polecamy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i usprawnienia, które wpływają na to, że praca będzie łatwiejsza i przyjemniejsza – to np. doświetlenie obszaru pracy, wygodny kufer transportowy, osłona obudowy lub praktyczny wkład do wózka narzędziowego. Pamiętaj, że niektóre modele sprzedawane są bez akumulatorów.

Materiał zewnętrzny