plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

boazeria sufitowa
Remont

Nowoczesna boazeria sufitowa – rodzaje

Drewniana okładzina – niegdyś można było ją spotkać w mieszkaniach większości Polaków. Stanowiła dobry element dekoracyjny, także izolacyjny. Z czasem jednak jej popularność malała. Polacy woleli inne, ładniejsze formy aranżacji wnętrz. Dzisiaj, co może zaskakiwać, boazeria sufitowa i ścienna ponownie jest stosowana. Czym się charakteryzuje i jakie są jej rodzaje? Co sprawia, że ta moda powróciła? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Nowoczesność i przytulne wnętrze

Obecna boazeria raczej nie przypomina tej z lat 90. XX wieku. To już nie tylko wąskie drewniane listewki. Mamy teraz dostępne przeróżne kształty, kolory i dodatkowo rozmiary. Do tego możemy spotkać okładzinę wykonaną z większej ilości gatunków drewna, którą montuje się nieco inaczej niż dawniej.

Uzyska się więc bardzo ciekawy efekt wizualny. Pozwala na to materiał, taki jak: MDF czy PVC oraz fornir (cienkie drewniane płaty) czy surowe deski. Samo mocowanie odbywa się pionowo, poziomo, a nawet po skosie.

sufit

Rodzaje boazerii – ogólny opis

Nowoczesna boazeria sufitowa dostępna jest w kilka rodzajach. Przedstawimy je poniżej, wyjaśniając, do jakich wnętrz są przeznaczone i jakie mają zalety. A zaczniemy od boazerii angielskiej.

Taka niezwykle minimalistyczna i uniwersalna okładzina pasuje także do bardzo klasycznych i przestronnych pomieszczeń. Jej znakiem rozpoznawczym są listewki wykonane z dębowego drewna, które jest pomalowane na biały kolor. Najważniejsze, że chroni przed zabrudzeniami i jest odporna na wilgoć. Dlatego szczególnie spełni swoją funkcję w kuchni czy każdej łazience.

Kolejny rodzajem jest boazeria drewniana z sosny i świerku. Sprawdzi się nie tylko w pokojowej temperaturze. Dostępna jest w formie desek, które mają naturalny, jasny odcień. Będzie nam służyć bardzo długo (pozwala na to zabezpieczanie w postaci tak zwanego impregnatu). Zobacz także: https://plusoutlet.pl/designerskie-lampy-na-kazda-kieszen/

boazeria sufit

MDF oraz PCF

Dwa ostatnie typy okładziny ściennej lub sufitowej, którym warto się przyjrzeć, to MDF i PCF. Okazuje się, że jedne i drugie warto zamontować. Sprawdźmy zatem, czym się mniej więcej różnią.

Boazeria sufitowa MDF jest wyprodukowana z płyt pilśniowych. Dlatego charakteryzuje się wytrzymałością (trwałością) i jednocześnie lekkością. Nie straszne jej wilgoć i wszelkie, także te największe, zabrudzenia. Co więcej, jest faktycznie dobrym izolatorem akustycznym (po jej założeniu nie słychać nadmiernego hałasu dobiegającego z zewnątrz).

Pasuje do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Maskuje brzydkie nierówności na ścianach i sufitach. I dostępna jest w w formie 3D (!), która zaskakuje bardzo oryginalnymi, geometrycznymi kształtami.

Bogata kolorystyka, szybki i jednocześnie prosty montaż, wodoodporność czy bezspoinowe łączenie materiałów – to z kolei zalety tanich i także lekkich paneli PCV. Układane w pionie (ewentualnie czasem w poziomie) bez problemu umożliwiają ciekawą aranżację. Co prawda nie mają właściwości termoizolacyjnych, ale stosowane na zewnątrz, zabezpieczają np. przed kiepską pogodową aurą (opadami atmosferycznymi oraz wiatrem).