plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

wymiary okien standardowych
Budownictwo

Jakie są obecnie wymiary okien standardowych?

Dzisiejsze, nowoczesne okna mają przeróżne kształty, a co za tym idzie dość nietypową wysokość i szerokość. Specjalnie projektuje się je pod indywidualne zamówienie, dlatego też ich cena jest dość wysoka. W budynkach wielorodzinnych stosuje się jednak z góry ustalone, odpowiednie parametry. W artykule opiszemy, jakie są wymiary okien standardowych (tych tańszych rozwiązań).

Obowiązujące standardy – ogólne informacje

Typowe wymiary są umieszczone w normie branżowej o nazwie: BN-85/7153-02. Wymyślono je głównie dla produktów wykonanych z plastiku, ale dotyczą także solidniejszych okien drewnianych (choć w tym przypadku należy zawsze dodać jakieś 3 cm, bo potrafią zmienić wielkość przez różne zewnętrzne czynniki)

Oczywiście warto także wiedzieć, że powierzchnia zależy od takich elementów, jak konstrukcja, dokładnie przeznaczenie oraz sam sposób otwierania i zamykania. Dlatego inny wymiar ma okno jednoskrzydłowe, jeszcze różny dwuskrzydłowy, a osobną kategorią są produkty montowane na balkonie.

Polecamy: Pomysł na firanki do salonu

okna

Wymiary okien standardowych – rodzaje i symbole

W tym miejscu podamy przykładowe wymiary wybieranych i kupowanych okien razem z ich stałymi oznaczeniami (symbolami). Co ważne, zawsze pierwszą widoczną wartością jest szerokość, a dopiero kolejną konkretna wysokość.

Wchodząc na oficjalne strony producentów, można więc znaleźć m.in. rozmiar okna jednoskrzydłowego uchylnego, który określony jest od O1 (565 x 535 mm) do O7 (1465 x 835 mm). Z kolei rozwierno-uchylne oznacza się następująco: O10-O11 (najmniejszy wymiar: 565 × 1135 mm), O14-O15, O16B-O17B, O26-O27, O30-O31, O32B-O33B, O42-O43 oraz O46-O47 (865 na 1635 mm).

Zobacz także: https://plusoutlet.pl/projektowanie-wnetrz-online-czy-warto-z-tego-skorzystac/

Dalej mamy uwzględnione okna standardowe dwuskrzydłowe, zarówno tzw. rozwierne, jak i rozwierno-uchylne. I tutaj także są stałe wymiary, rozpoczęte oczywiście symbolem O. Nie będziemy jednak wymieniać wszystkie. Podamy dwa: O16-O17 – tu mieszczą się okna szerokie na 1165 mm i wysoki na 1135 mm oraz O54-O55 (2065 × 1635).

Od OW10 do OW15 – tak natomiast przedstawiają się oznaczenia rodzajów okien trzyskrzydłowych (najmniejsze mają wielkość: 2065 na 1135 mm, a największe: 2365 × 1635 mm). Na koniec wspomnijmy również o oknach balkonowych (czy tarasowych). Można je poznać po symbolu OBD (z numerami od 3 do 18).

okna salon

Fachowe mierzenie okna na miejscu

Mimo że znamy już mniej więcej symbole związane z poszczególnymi typami i wymiarami okien, to w przypadku budowy nowego domu lub remontu, trzeba jednak zaufać bardzo doświadczonym fachowcom. A więc pracownikom firmy, która dostarczy nam zamówiony towar.

Tylko oni dokonają profesjonalnego wymierzenia każdego otworu okiennego (zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony). Czasem bowiem zdarza się, że wyszczególniana w trakcie samej wyceny wielkość wymaga ostatecznej kontroli na miejscu. Chodzi o to, aby idealnie dopasować okna, bez potrzeby wymieniania ich na inne. Ma to znaczenie chociażby przy produktach przeznaczonych na taras albo wtedy, gdy stosuje się dodatkową piankę spełniającą ważną funkcję uszczelniacza.

Zobacz także: ŁAZIENKA ZE SKOSEM I WANNĄ