plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

imitacja drewna na elewacji
Budownictwo

Imitacja drewna na elewacji znacznie podnosi jej jakość

W przypadku gdy tylko chcemy przeprowadzać lekki lifting naszego domu, od razu wpadamy na pomysł pomalowania i poprawienia jego elewacji. Jednak czemu nie iść o krok dalej i nie zmienić całkowicie wyglądu zewnętrznego domu? Dzisiaj jest to możliwe przy zastosowaniu imitacji drewna na elewacji. Taka okładzina znacznie zmieni wygląd elewacji, a dodatkowo stworzy stałą i niezniszczalną powłokę.

Czym jest imitacja drewna na elewacji?

Powierzchnia domu imitująca deskę drewnianą jest bardzo trudna do odróżnienia jej od naturalnego drewna. Imitacja drewna na elewacji ma identyczną strukturę jak drewno naturalne. Dodatkowo w ofercie wielu sklepów jest imitacja każdego rodzaju drewna i w każdym jego odcieniu.
Głównym i podstawowym materiałem takiej deski imitującej drewno jest styropian o bardzo mocnych parametrach. Inaczej jest to polistyren ekspandowany o gęstości 14-16 kg m³. Tego typu materiał jest bardzo łatwy w obróbce, bez problemu się go przycina. Pokryty jest on masą szpachlową, odwzorowującą strukturę drewna.
Na koniec tak przygotowana imitacja deski jest barwiona.
Na spodzie każdej deski znajduje się rowek, który informuje jak deska ma być położona na powierzchni elewacji. Zawsze dolna część, każdego profilu jest odpowiednio ścięta, przez co woda swobodnie spływa po profilu. przez ten fakt, deska ma o wiele dłuższą żywotność.
Wymiary takiej deski to: 2 cm grubości, 12 albo 16 cm szerokości, 150 cm długości.

drewniana elewacja

Zalety imitacji drewna na elewacji

Takie profile mają wiele zalet. Profil jest elastyczny i idealnie odkształca się, przez co wykładzina, którą obłożony jest dom nie pęka. Obłożenie domu nie jest problematyczne, nie wymaga tworzenia specjalnej konstrukcji. Deski bezpośrednio przytwierdza się do ścian budynku. Cały profil jest bardzo lekki a ponadto nie ma potrzeby specjalnie go impregnować. Idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju zaokrąglone elementy elewacji oraz jest odporny na korozję typu biologicznego.

elewacja z drewna

Montaż profili imitujących deskę drewnianą

Montaż takich sztucznych desek jest bardzo łatwy i zupełnie nieskomplikowany. Poszczególne deski przykleja się specjalnym klejem do styropianu, do ścian budynku. Pamiętać jednak trzeba, że musi to być klej odporny na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne, na opady, wilgoć i różne temperatury. Można w ten sposób udekorować całą elewację lub wytyczyć sobie tylko część.
Po określeniu konkretnej powierzchni na elewacji budynku, trzeba zaznaczyć pionowe linie. Następnie należy przygotować deski, w przypadku gdy potrzebny jest konkretny rozmiar, trzeba je odpowiednio dociąć. Do docinania imitacji drewna na elewacji nie potrzeba używać sprzętu ciężkiego. Wystarczy dociąć wszystko specjalnym nożem do styropianu. Następne prace polegają na roztarciu pacą kleju na podłożu i przyciskaniu do niego kolejnych profili.
Wytyczony fragment fasady, po nałożeniu takich sztucznych desek, od razu zmienia swoją strukturę. Z daleka nie widać, czy jest tylko imitacja czy też naturalne drewno.