Do ułożenia paneli w swoim domu możesz zatrudnić specjalistę lub zająć się tym sam. Wybierając drugą opcję, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod panele – musi być zabezpieczone podkładem. Dowiedz się, co dają takie podkłady, od czego zależy ich wybór i jak je dopasować do indywidualnych potrzeb.
Spis treści
Po co jest potrzebny podkład?
Aby panele służyły nam na dłużej, pod ich powierzchnią kładzie się specjalne podkłady. Stanowią warstwę oddzielającą panele od podłoża i wypełniają pustą przestrzeń między nimi a podłożem, przez którą powierzchnia szybciej się niszczy pod wpływem użytku. Takie podkłady chronią przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i ekstremalnymi temperaturami, które mogłyby zaszkodzić panelom. Zapobiegają również ich pękaniu i uginaniu się. Łatwiej się je układa i dzięki nim można nawet w pewnym stopniu wyrównać podłogę. Podkłady zapobiegają także skrzypieniu, mają właściwości izolacyjne. Nie warto na nich oszczędzać czy w ogóle z nich rezygnować – taki podkład jest dobrą inwestycją w naszym mieszkaniu na wiele lat.

Od czego zależy wybór podkładu?
Szukając odpowiedniego podkładu należy pamiętać, że wybór zależy od wielu czynników, zaczynając od pomieszczenia, w którym chcemy kłaść panele. Należy zwracać uwagę na wilgotność w pokojach i na częstotliwość użytkowania – panele w przedpokoju będą potrzebowały lepszego podparcia niż panele w sypialni. Również ważna jest ocena stanu podłoża, jego ubytków i nierówności – niektóre podkłady lekko je wyrównają, a inne pod wpływem użytku mogą łamać się i kruszyć, niszcząc tym samym panele. Wpływ ma również obecność ogrzewania podłogowego i temperatura pomieszczenia znajdującego się pod podłogą. Wybierając podkład warto zastanowić się nad kwestią wyciszenia mieszkania – jeżeli zależy nam na spokoju powinno się zainwestować w podkład z dobrą izolacją akustyczną, która umili życie nie tylko nam, ale i sąsiadom, jeżeli żyjemy w bloku. Zobacz także: https://plusoutlet.pl/lozko-przy-scianie-jak-zaaranzowac-sciane-za-lozkiem/

Rodzaje podkładów
Na rynku można spotkać podkłady w postaci korka, tektury, eko płyt, ochrony z polietylenu czy z polistyreny. Co oferuje nam każdy z tych rodzajów?
Korek nie nadaje się do nierównego podłoża, jednak świetnie wycisza i eliminuje skrzypienie.
Tektura falista jest najbardziej przystępnym cenowo wyborem, jednak nie nadaje się do nierównego podłoża, tak jak korek. Świetnie za to sprawdzi się w mieszkaniu z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo wygłusza. Te dwa materiały są podkładami naturalnymi, które sprawdzą się na naturalnych powierzchniach.
Innym rodzajem podkładu są eko płyty, których grubość można dopasować indywidualnie i nadają się na lekko nierówne podłoże. Nie można ich jednak kłaść w łazience ani kuchni, gdyż absorbują wilgoć. Często wymaga położenia dodatkowo folii paroizolacyjnej.
Gąbka pod panele i pianka są materiałami z polietylenu. Pianka jest tańsza, jednak nie oferuje takiej izolacji termicznej i akustycznej jak gąbka. Mogą być stosowane na lekko nierównych podłożach.
Jeżeli mieszkanie posiada ogrzewanie podłogowe, oprócz tektury można użyć podkładu polistyrenowego, który również świetnie wygłusza i zapewnia dobrą trwałość i ochronę. Są to już materiały z wyższej półki, dlatego ich cena adekwatnie do jakości rośnie.