plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

gąbka pod panele
Budownictwo

Podkłady, czyli korek, pianka czy gąbka pod panele?

Do ułożenia paneli w swoim domu możesz zatrudnić specjalistę lub zająć się tym sam. Wybierając drugą opcję, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod panele – musi być zabezpieczone podkładem. Dowiedz się, co dają takie podkłady, od czego zależy ich wybór i jak je dopasować do indywidualnych potrzeb.

Po co jest potrzebny podkład?

Aby panele służyły nam na dłużej, pod ich powierzchnią kładzie się specjalne podkłady. Stanowią warstwę oddzielającą panele od podłoża i wypełniają pustą przestrzeń między nimi a podłożem, przez którą powierzchnia szybciej się niszczy pod wpływem użytku. Takie podkłady chronią przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i ekstremalnymi temperaturami, które mogłyby zaszkodzić panelom. Zapobiegają również ich pękaniu i uginaniu się. Łatwiej się je układa i dzięki nim można nawet w pewnym stopniu wyrównać podłogę. Podkłady zapobiegają także skrzypieniu, mają właściwości izolacyjne. Nie warto na nich oszczędzać czy w ogóle z nich rezygnować – taki podkład jest dobrą inwestycją w naszym mieszkaniu na wiele lat.

panele mieszkanie

Od czego zależy wybór podkładu?

Szukając odpowiedniego podkładu należy pamiętać, że wybór zależy od wielu czynników, zaczynając od pomieszczenia, w którym chcemy kłaść panele. Należy zwracać uwagę na wilgotność w pokojach i na częstotliwość użytkowania – panele w przedpokoju będą potrzebowały lepszego podparcia niż panele w sypialni. Również ważna jest ocena stanu podłoża, jego ubytków i nierówności – niektóre podkłady lekko je wyrównają, a inne pod wpływem użytku mogą łamać się i kruszyć, niszcząc tym samym panele. Wpływ ma również obecność ogrzewania podłogowego i temperatura pomieszczenia znajdującego się pod podłogą. Wybierając podkład warto zastanowić się nad kwestią wyciszenia mieszkania – jeżeli zależy nam na spokoju powinno się zainwestować w podkład z dobrą izolacją akustyczną, która umili życie nie tylko nam, ale i sąsiadom, jeżeli żyjemy w bloku. Zobacz także: https://plusoutlet.pl/lozko-przy-scianie-jak-zaaranzowac-sciane-za-lozkiem/

nowoczesne panele

Rodzaje podkładów

Na rynku można spotkać podkłady w postaci korka, tektury, eko płyt, ochrony z polietylenu czy z polistyreny. Co oferuje nam każdy z tych rodzajów?

Korek nie nadaje się do nierównego podłoża, jednak świetnie wycisza i eliminuje skrzypienie.
Tektura falista jest najbardziej przystępnym cenowo wyborem, jednak nie nadaje się do nierównego podłoża, tak jak korek. Świetnie za to sprawdzi się w mieszkaniu z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo wygłusza. Te dwa materiały są podkładami naturalnymi, które sprawdzą się na naturalnych powierzchniach.
Innym rodzajem podkładu są eko płyty, których grubość można dopasować indywidualnie i nadają się na lekko nierówne podłoże. Nie można ich jednak kłaść w łazience ani kuchni, gdyż absorbują wilgoć. Często wymaga położenia dodatkowo folii paroizolacyjnej.
Gąbka pod panele i pianka są materiałami z polietylenu. Pianka jest tańsza, jednak nie oferuje takiej izolacji termicznej i akustycznej jak gąbka. Mogą być stosowane na lekko nierównych podłożach.
Jeżeli mieszkanie posiada ogrzewanie podłogowe, oprócz tektury można użyć podkładu polistyrenowego, który również świetnie wygłusza i zapewnia dobrą trwałość i ochronę. Są to już materiały z wyższej półki, dlatego ich cena adekwatnie do jakości rośnie.