plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

mozaika w łazience
Wnętrze

Mozaika w łazience – najciekawsze pomysły

Funkcjonalna i estetyczna aranżacja łazienki to jedno z trudniejszych zadań podczas projektowania wystroju domu. Szczególnie kłopotliwy może wydawać się dobór odpowiednich płytek i dekoracji. Tego typu elementy powinny spełniać funkcje praktyczne i posiadać odpowiednie walory estetyczne. Jednym z pomysłów zyskujących coraz większą popularność jest mozaika w łazience. W jaki sposób można ją zastosować w swoim mieszkaniu?

mozaika łazienka

Rodzaje mozaiki

Mozaikowe ozdoby tworzone są z niewielkich, różnokolorowych elementów. Mogą powstawać z nich kompozycje przedstawiające określone obrazy lub abstrakcyjne wzory. Takie dekoracje umieszcza się na powierzchniach ścian, podłodze lub obudowach wanny i brodzika. Fragmenty do stworzenia mozaiki mogą być produkowane z różnych surowców. Najbardziej popularne to ozdoby ceramiczne, szklane i kamienne. Pierwsze z nich są produktami analogicznymi do ceramicznych płytek łazienkowych. Mogą występować w formie niewielkich elementów lub tzw. plastrów z fragmentami wzoru. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Jego zaletą jest fakt, że producenci często oferują dopasowane do ozdobnego elementu płytki z tej samej serii.

Mozaiki szklane to jedne z najchętniej wybieranych dekoracji. Są doskonałe do łazienek ze względu na to, że materiał nie nasiąka wilgocią. Wspaniale prezentują się na większych powierzchniach, na przykład obudowie wanny. Ich najpopularniejsze wykorzystanie to jednak małe elementy ozdobne. Doskonale sprawdzą się umieszczone wokół lustra, nad umywalką lub jako ozdobny wzór na ścianie.

Kamienne mozaiki charakteryzuje oryginalny wygląd. Dzięki różnym rodzajom naturalnego surowca można stworzyć niepowtarzalne wzory. Należy jednak pamiętać, że ze względu na pewien stopień nasiąkliwości powinny być umieszczane w miejscach mniej narażonych na wilgoć. Wymagają również regularnej impregnacji. Warto zobaczyć: https://plusoutlet.pl/oswietlenie-malej-lazienki-strefa-relaksu-w-malym-mieszkaniu/

mozaika w łazience

Kształty i aranżacje

Fragmenty mozaiki mogą przybierać kształty kwadratowe i prostokątne oraz mniej typowe, oryginalne formy. Jednym z bardziej modnych rodzajów są płytki heksagonalne. Maleńkie kwadraty są często ozdobą obudowy wanny lub ścianki pod prysznicem. Można je również dostrzec nad umywalkami. Osoby decydujące się na pokrycie mozaikowymi płytkami całej powierzchni ścian lub podłogi, zazwyczaj decydują się na większe prostokątne lub nieregularne kształty. Dzięki różnorodności i uniwersalności mozaikowe układy wkomponują się w większość konwencji aranżacyjnych. W łazienkach skandynawskich warto postawić na jasne, szklane elementy lub białe i szare ceramiczne wzory. W aranżacji boho doskonale sprawdzą się kompozycje z naturalnego kamienia. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach wspaniale prezentują się kremowe płytki z silnym połyskiem. Ciekawe może być również ułożenie folklorystycznego motywu w łazience rustykalnej.

Zastosowanie mozaiki w łazience może okazać się dobrym pomysłem w wielu aranżacjach. Niebanalny wygląd takiej ozdoby nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Odpowiednio dopasowana dekoracja będzie funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem.