plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

tanie w budowie domy
Budownictwo

Tanie w budowie domy – jakie dobrać elementy?

Wiele osób marzy o własnym domu. Jednak spory koszt nie zawsze pozwala, aby ze zrealizować takie marzenie. Dlatego warto z powodu ograniczonego budżetu zdecydować się na równie atrakcyjne, ale tanie w budowie domy. Takie, które będą inwestycją na długie lata. Co prawda, cena materiałów do ich postawienia nadal może uszczuplić portfele, ale za to da się zaoszczędzić na odpowiednio dobranych, poszczególnych elementach. Jakich?

Tani nie oznacza mały

Niektórzy zapewne myślą, że im mniejszy dom zaczną budować, tym inwestycja taka okaże się znacznie tańsza. Nie do końca jest to oczywiste. Sam koszt zależy bowiem od zastosowanych aktualnie rozwiązań, a nie danej powierzchni. Precyzując, od przemyślanego, mądrego projektu.

W owym projekcie powinna być naszkicowana prosta i zwarta bryła na bazie kwadratu (czy ewentualnie prostokąta). Bez żadnych załamań itp. Tylko wówczas cena za wykonanie fundamentów nie okaże się wysoka.

tani dom

Ilość kondygnacji oraz odpowiedni dach

Warto zdawać sobie sprawę, że budynek z użytkowym poddaszem będzie lepszym wyborem niż dom parterowy, a już na pewno od domu piętrowego. Dlaczego? Bo o ostatecznym koszcie decyduje powierzchnia ścian, strop czy dach.

Jednak trzeba pamiętać także o wadach. To znaczy w przypadku niewielkiego mieszkania mającego poddasze, odpada jego pełna funkcjonalność. Skosy sprawiają, że trudno o komfort. Osoby o dużym wzroście mogą uderzać głową w sufit, a meble i inne sprzęty ciężko tam ustawić. Mimo to, jeżeli chce się zaoszczędzić i owe minusy nie przeszkadzają, to jak najbardziej opłaca się budowa takiej konstrukcji.

Jeżeli chodzi o dach, to ważne jest, aby nie generował on dość kosztownych obróbek oraz różnych wykończeń dekarskich. A jego kąt nachylenia powinien wynosić od 30 do maksymalnie 45 stopni. Kiedy już mamy gotowy projekt z uwzględnionymi kondygnacjami i dachem, to jeszcze należy się zastanowić nad tym, czy potrzebna jest piwnica.

Kwestia posiadania piwnicy

Chcąc postawić tanie w budowie domy, trzeba zrezygnować z ich podpiwniczenia. Tylko wtedy wydatek obniży się aż o 30%! Piwnica na szczęście nie jest pomieszczeniem niezbędnym, aby cała obiekt mieszkalny był odpowiednio funkcjonalny.

W nowoczesnym budynkach coraz więcej osób korzysta ze spiżarni obok kuchni albo schowka gdzieś pod schodami. Ostatecznie można wygospodarować pewną przestrzeń na strychu, która będzie służyć do takich samych zadań, jak typowy magazyn pod podłogą. Zobacz również: https://plusoutlet.pl/jak-wybrac-uszczelki-do-bram-garazowych/

tanie domy

Inne elementy

Na tanie w budowie domy ma wpływ instalacja kominka. Jeżeli stosujemy go okazjonalnie, a nie do ogrzewania całorocznego, to lepiej skorzystać z tzw. biokominka. Również liczba i wielkość okien (dodatkowo drzwi tarasowych) ma znaczenie. Bardzo duże przeszklenia wyglądają pięknie, ale są drogim rozwiązaniem.

A co z balkonami? One także nie są tanie. Warto więc tutaj pomyśleć o tym, aby wycofać się z ich zamontowania. Tym bardziej, jeśli mają one odgrywać jedynie rolę ozdobną czy miejsce, gdzie będzie się wietrzyć pościel. Z kolei brama garażowa powinna mieć oczywiście standardowy wymiar.