Nie ma wątpliwości, że sianie trawy a układanie trawnika z rolki bardzo się od siebie różni. To zupełnie inne czynności, które mają jeden efekt – piękny trawnik. Jak siać trawę? Jakie są różnice pomiędzy zakładaniem ogrodu tymi sposobami? Co jest lepsze?
Jak siać trawę?
Żeby wysiać trawę, należy wcześniej dobrze przygotować grunt. Podstawą jest wyrównanie go i dokładne wypoziomowanie. Kiedy trawa zacznie kiełkować, wszelkie zmiany już nie będą możliwe. Stąd też ważne jest, by w razie potrzeby podnieść i wyrównać teren jeszcze zanim wybierze się nasiona. Kiedy ziemia jest już przygotowana można przystąpić do siania. Najlepiej jest wykorzystać do tego pudełko z otworami, które może być wykorzystane jako aplikator nasion. Dużo uwagi trzeba zwrócić na to, by nasiona były rozsiewane po całej powierzchni ogrodu w sposób równomierny. W przeciwnym wypadku może się okazać, że na trawniku będą miejsca, w których trawa będzie bardzo gęsta i takie, w których będzie ona mocno przerzedzona.
Jak siać trawę? Kluczem do sukcesu jest równomierność. W razie potrzeby możesz też delikatnie rozrzucić nasiona w miejscach, w których wydaje Ci się, że jest ich zbyt mało. Na zakończenie przyszły trawnik powinno się zwalcować. Do tego celu używa się po prostu drewnianego walca, który wciska nasiona głębiej w ziemię. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że zostaną one rozwiane przez wiatr. Po walcowaniu trawę powinno się delikatnie podlać.
Jak siać trawę w odpowiedni sposób?
Bardzo ważne jest jednak, by używać bardzo rozproszonego i delikatnego strumienia. W przeciwnym wypadku można wypłukać nasiona, co nie byłoby wskazane. Zwykle, zanim trawa zacznie kiełkować mija około tygodnia. Wyraźnie widoczna będzie po trzech tygodniach. Taka trawa wciąż jest bardzo delikatna. W miarę możliwości powinno się po niej nie chodzić lub robić to w sposób subtelny. Warto też pamiętać, że taki świeży trawnik wymaga sporo podlewania. Dopóki system korzeniowy się nie zagęści, trawę powinno się podlewać nawet codziennie i to w dość obfity sposób.
Zobacz również: https://plusoutlet.pl/nowoczesna-opaska-wokol-domu-jak-ona-powinna-wygladac/
Układnie trawnika z rolki
Trawnik z rolki to najprostsze rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą szybko cieszyć się z pięknego trawnika. W tym wypadku także należy najpierw przygotować i wyrównać grunt. Najlepiej jest pomóc sobie poziomicą, by mieć pewność, że jest on odpowiednio wyrównany. Bardzo ważne jest to, że trawa z rolki będzie miała duże problemy z zakorzenieniem się tam, gdzie nie będzie bezpośrednio dotykać gruntu. Z tego właśnie względu bardzo ważne jest, by teren był równy jak stół. Rolki należy delikatnie rozwijać i układać obok siebie. Pomiędzy nimi nie musi być zachowanych przerw. Mogą one przylegać do siebie, ale nie powinny nachodzić na siebie nawzajem, by nie tworzyć nieestetycznych górek.
Rolki można bez trudu ciąć nożem i dopasowywać do kształtów ogrodu. Najlepiej jest mocno docisnąć kolejne rolki. Można do tego celu użyć wałka albo po prostu kilka razy przejść po trawie mocno tupiąc. Ważne jest jednak, by chodząc odrywać nogi od powierzchni trawnika i nie uszkodzić jej przesuwaniem po niej czegokolwiek. Na zakończenie prac trawę warto mocno podlać. Do pełnego ukorzenienia trawy z rolki dochodzi po około sześciu tygodniach. Dla polepszenia jakości trawnika po kilku tygodniach od jego położenia warto sięgnąć po aerator i wertykulator. Są one wykorzystywane do nakłuwania darni i rozbijania mocno zbitych korzeni. Dzięki temu są one lepiej napowietrzone. Umożliwia to lepsze wnikanie wody oraz składników mineralnych w głąb systemu korzennego. Dobrze jest po użyciu tych urządzeń sięgnąć jeszcze po nawóz do trawników. Jego zadaniem będzie ożywienie rośliny i nadanie jej pięknego koloru.
Szybciej, ale drożej
Wprawdzie trawnik z rolki można założyć nawet w kilka godzin, to trzeba się liczyć z tym, że będzie to związane z dużo wyższymi kosztami. Po prostu — za szybki efekt trzeba zapłacić więcej. Warto jednak pamiętać, że samo ułożenie trawnika nie jest trudne i może się za to zabrać nawet ktoś, kto nic nie wie na temat ogrodnictwa. Dzięki temu piękny ogród jest w zasięgu ręki. Wystarczy tylko zainwestować.