plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

Zawiasy
Dom

Zawiasy – co warto wiedzieć o tym rodzaju okucia?

Codziennie używane przez nas sprzęty stolarki budowlanej i meblowej, są wyposażone w różnego rodzaju okucia. Wśród nich niezwykle ważną rolę pełnią zawiasy. Element ten jest niezwykle istotny dla wygody użytkowania drzwi, okien, bram czy szaf.

Zawiasy – podstawowe informacje

Zawias jest elementem stolarki, który umożliwia ruch elementów drzwi i okien. Należy więc przyjąć, że jego rola w użytkowaniu stolarki budowlanej jest kluczowa. Ważne jest więc również utrzymywanie go w odpowiednim stanie poprzez właściwą konserwację oraz – jeżeli zajdzie taka konieczność – wymianę elementów uszkodzonych i zużytych.

Budowa okucia tego rodzaju jest zwykle bardzo prosta. Składa się ono z dwóch elementów, z których jeden jest przymocowany do drzwi lub okna, drugi natomiast jest częścią ościeżnicy (niekiedy – niezbyt często – spotyka się również mocowanie zawiasów bezpośrednio do ściany budynku). Dzięki temu możliwy jest ruch elementów stolarki budowlanej, a przez to – otwieranie drzwi i okien.

Okucia tego typu przyjmują w praktyce rozmaite formy, umożliwiające różnorakie ich zastosowania. Zawiasy różnią się między sobą wieloma elementami: materiałem, z którego są wykonane, rozmiarami, sposobem łączenia elementów. Tak szeroki wachlarz produktów umożliwia ich zastosowanie w różnych typach i modelach stolarki i mebli.

Zastosowanie zawiasów

Zawiasy używane są we wszystkich tych miejscach, w których konieczne jest utworzenie ruchomego połączenia dwóch elementów. Są to przede wszystkim wspomniane już elementy stolarki otworowej: okna i drzwi. Stosuje się je tak w wypadku produktów drewnianych, jak i metalowych bądź plastikowych. Użycie okuć dobrej klasy jest jednym z podstawowych wyznaczników jakości tych elementów naszych domów.

Nie jest to jednak jedyne zastosowanie zawiasów. Bardzo często używa się ich również w elementach ogrodzeniowych – stanowią nieodzowny element tradycyjnych bram i bramek. Są również częściami drzwiczek meblowych szaf, szafek czy komód.

Szerokie spektrum zastosowań powoduje, że zawias jest jednym z najczęściej stosowanych okuć stolarskich i budowlanych. Warto zwracać uwagę na jakość jego wykonania, ta bowiem warunkuje bezproblemowe korzystanie z całego sprzętu. Ewentualne uszkodzenia lub zniszczenie zawiasów może być niezwykle kłopotliwą sytuacją dla użytkownika. Na szczęście współczesna technologia pozwala na dokładną obróbkę detali, co skutkuje wysoką precyzją tych rozwiązań. Ta z kolei przekłada się na długoletnie bezproblemowe użytkowanie sprzętu, wyposażonego w nowoczesne okucia dobrej jakości.