Należy mieć świadomość, że zamontowanie rolet zewnętrznych pozwala nie tylko i wyłącznie ochronić użytkowników przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale również zdecydowanie poprawić ciepłochronność okna. Atutem wspomnianego rozwiązania jest także ograniczenie przenikającego hałasu. Nie wszyscy jednak wiedzą jak zamontować rolety zewnętrzne.
Jakie pomiary wykonać?
Osoby, które są zainteresowane samodzielnym zamontowaniem omawianej rolety zewnętrznej muszą w pierwszej kolejności dokonać koniecznych pomiarów. Nie można oczywiście zapomnieć o ustaleniu sposobu sterowania czy strony umieszczenia napędu. Należy mieć świadomość, że w przypadku chęci zainstalowania rolety w świetle ościeża trzeba określić zarówno jego wysokość, jak i szerokość. Warto wiedzieć, że ze względu na nierówności boków otworu trzeba bardzo precyzyjnie zmierzyć najmniejszą jego szerokość. Następnie uzyskany wymiar trzeba zmniejszyć przynajmniej o 5 mm. W ten sposób możliwa będzie ewentualna korekta istotnego zamocowania.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że powstałe szczeliny użytkownik będzie musiał następnie wypełnić akrylową masą. Godny uwagi jest fakt, że znacznie mniej precyzyjne mogą być pomiary wysokości ościeża. Należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przyjmować zbyt małej wysokości. Warto wiedzieć, że dłuższe prowadnice zawsze będzie można skrócić.
Warto wiedzieć, że montaż na elewacji przeważnie wykonywany jest w przypadku elewacji postawionej czy ścian jednowarstwowych. Użytkownicy muszą pamiętać, że roleta zewnętrzna będzie praktycznie w całości widoczna na elewacji. Ponadto o jej wymiarach będą decydowały przede wszystkim względy estetyczne. Należy mieć świadomość, że zarówno podnoszenie, jak i opuszczenie omawianego produktu odbywa się ręcznie. Można do tego celu bez żadnego problemu wykorzystać sznurek, taśmy czy korbę.
Zamocowanie kasety i prowadnic
Prace powinno się rozpocząć od ustalenia miejsca, a także wywiercenia odpowiedniego otworu, który będzie pozwalał przeprowadzić sterowanie podnoszeniem oraz opuszczeniem omawianej rolety zewnętrznej. Warto wiedzieć, że w przypadku sterowania ręcznego konieczne będzie dostosowane lokalizacji otworu na przecięcie taśmy lub sznura do umieszczonego koła zwijanego. Ponadto punkt, w którym zostanie ostatecznie wywiercony otwór ustala się po przyłożeniu kasety ze zdjętą osłoną
Użytkownik nie powinien mieć większych problemów z wykonaniem otworu w ramie okiennej. Warto jednak wiedzieć, że w oknach z PCV w profilu będzie znajdowało się wzmocnienie metalowe. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie przewierceni go wiertłem przeznaczonym do blachy. Należy mieć świadomość, że wspomniany otwór powinien pozwolić dokonać przewiercenia rurki prowadzącej lub sprężystej przelotki. Koniecznie trzeba pamiętać, aby właściwie skrócić elementy prowadzące. Ich długość powinna być bowiem dopasowana do długości okna. Z kolei od wewnętrznej strony należy przykręcić właściwy prowadnik. Można również zdecydować się na zatrudnienie do omawianej czynności profesjonalisty.