Płyta gazowa czy indukcyjna? Które rozwiązanie warto wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z charakterystyką obu urządzeń oraz omówić ich wady i zalety. Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule – zapraszamy.
- Czym wyróżnia się płyta gazowa?
- Wady i zalety płyt indukcyjnych
- Płyty gazowe – wady i zalety
Jeśli nie wiesz jaką płytę grzewczą wybrać, które urządzenie sprawdzi się w Twojej kuchni, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat wszystkich dostępnych rozwiązań. Sprawdź również ich wady i zalety. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostatecznie wybierzesz taką płytę grzewczą, która spełni Twoje oczekiwania. W dzisiejszym wpisie omawiamy wady i zalety płyt gazowych oraz indukcyjnych.
Czym wyróżnia się płyta gazowa?
Standardowa płyta gazowa otrzymuje ciepło na skutek spalania gazu, który – jak w tradycyjnej kuchence – wydobywa się z palnika. Na rynku dostępne są w wielu wariantach, a do najpopularniejszych zalicza się te, które składają się z czterech palników – największy z nich ma zwykle największą moc grzania. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne modele, które wyposaża się w dodatkowe funkcje gwarantujące bezpieczeństwo domownikom. Na przykład montuje się czujniki, które odcinają gaz w momencie, gdy na płycie zgaśnie ogień.
Na rynku możesz znaleźć różne rodzaje płyt gazowych. Dostępne są urządzenia bez płomieni lub z gazem na szkle. Te pierwsze – z gazem pod szkłem – mają wszystko schowane pod odpowiednio przygotowaną płytą ceramiczną. W porównaniu ze standardową kuchenką modele te zużywają nawet 50% mniej gazu. Spaliny nie zostawiają żadnych tłustych osadów na meblach i naczyniach. Ponadto płyta gazowa z gazem pod szkłem nie wymaga używania specjalnych garnków. Modele z gazem na szkle to rozwiązania, które gwarantują stosunkowo szybkie i efektywne gotowanie. Warto kupować takie produkty, które wyposaża się w odpowiednie czujniki, wyłączające podgrzewanie czajnika lub garnka w odpowiednim momencie. Jeśli jesteś miłośnikiem tradycyjnego gotowania, płyta gazowa na szkle będzie dla Ciebie odpowiednią opcją.
Wady i zalety płyt indukcyjnych
Czym jest płyta indukcyjna i jak działa? To nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych kuchenek gazowych, która cieszy się coraz większą popularnością. Do zalet urządzeń tego rodzaju zalicza się przede wszystkim to, że bardzo szybko podgrzewa naczynia – zatem samo gotowanie również będzie trwało krócej, niż zwykle to miało miejsce przy kuchence gazowej. Dodatkowo płyta indukcyjna jest bardziej minimalistyczna i wyróżnia się estetycznym wyglądem. Dzięki temu, że ma gładką powierzchnię, łatwo utrzymać ją w czystości.
Gotując na płycie indukcyjnej równie trudno się poparzyć – jedynym gorącym elementem na całej płycie jest miejsce, w którym stawiamy garnek.
Do zalet płyt indukcyjnych zalicza się również dużą oszczędność energii w porównaniu do innego rodzaju płyt grzewczych. Jak już wspominaliśmy, sam czas gotowania jest krótszy – nawet o 30%. Dzięki polu elektromagnetycznemu dno naczynia bardzo szybko się nagrzewa.
Płyty indukcyjne nie są jednak pozbawione wad. Do najważniejszej zalicza się to, że wymagają użycia specjalnych garnków. Ważny jest nie tylko materiał, z którego wykonano garnek, ale również i jego dno. Ponadto samo kupno i zamontowanie płyty indukcyjnej jest dużo droższe.
Warto wiedzieć, że płyty indukcyjne nie są polecane osobom, które mają rozrusznik serca. Dlaczego? Z tego względu, że urządzenie wytwarza pole elektromagnetyczne. W pobliżu płyty nie powinno się również odkładać kart płatniczych, aby się nie rozmagnesowały.
Płyty gazowe – wady i zalety
Chociaż popularność płyt indukcyjnych rośnie, w dalszym ciągu są osoby, które stawiają na płytę gazową. Zanim jednak i ty zdecydujesz się na to rozwiązanie, zapoznaj się ze wszystkimi wadami i zaletami urządzeń tego rodzaju.
Do zalet klienci zaliczają przede wszystkim dostępność różnorodnych rozwiązań zarówno w stosunkowo niskich i atrakcyjnych, jak i większych cenach. Ponadto w eksploatacji płyty gazowe okazują się tańsze od elektrycznych. Dodatkowo urządzenia tego rodzaju nie są skomplikowane w obsłudze. Niektórzy klienci uważają również, że gotowane na gazie potrawy są smaczniejsze od tych, które przyrządza się na płycie elektrycznej.
W większości przypadków płyty gazowe charakteryzują się optymalną odpornością na uszkodzenia i wysoką wytrzymałością. Nie wymagają również stosowania specjalnych garnków, zatem zainteresowany oszczędza na ich wymianie. Kolejną zaletą jest także to, że w przypadku awarii prądu, w dalszym ciągu możesz z płyty gazowej korzystać.
Do wad zalicza się z reguły czysto techniczne sprawy. Między innymi możliwość rozszczelnienia instalacji płyty i tym samym utlenianie się gazu, co zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu domowników. Najważniejszym minusem jest jednakże fakt, że w porównaniu z innymi płytami, urządzenia gazowe mają dużo niższą efektywność związaną z grzaniem. Niestety tylko 40% energii, którą wytwarza palnik, dociera do postawionego na nim naczynia. Są tańsze, ale i mniej efektywnej.
Minusem może być także konieczność montowania przyłącza gazowego lub używania butli gazowych. W niektórych sytuacjach jest to nieco uciążliwe, szczególnie wtedy, gdy w pobliżu naszego domu czy mieszkania nie mamy punktu wymiany butli. Kolejną wadą jest, chociażby to, że ciężej utrzymać ją w czystości w porównaniu z płytą indukcyjną lub ceramiczną. Zakup dobrej płyty grzewczej jest jak najbardziej uzasadniony. Wykonanie płyty grzewczej tego typu jest na najwyższym poziomie. Dzięki temu kuchenka gazowa będzie długo działała bez żadnych problemów. Do tego dochodzą takie udogodnienia jak zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu i wygodne sterowanie płyty grzewczej, co poprawia komfort.