Posiadanie ogrodu ma wiele zalet. Obszar zielony, zwłaszcza gdy jest pięknie zagospodarowany, dodaje uroku całej posesji i zdobi dom. Dla posiadaczy takich miejsc jednak zwykle jeszcze ważniejsze jest to, że mogą w nich spędzać czas. Zieleń relaksuje i wpływa dodatnio na samopoczucie, dlatego warto odpowiednio zagospodarować posiadany kawałek ziemi.
Sezonowe rośliny
Ważną zasadą dotyczącą urządzania ogrodu jest ta mówiąca, by sadzić i siać w nim rośliny, które na przykład kwitną po sobie czy mają kolorowe liście – nabywając ich na przykład jesienią. Dotyczy to drzew, kwiatów i krzewów. Dzięki temu w ogrodzie zawsze „coś się dzieje”, nie jest on smutny nawet jesienią czy wręcz zimą – na zimę mogą w nim pozostać na przykład mrozoodporne gatunki ozdobnych traw, tym bardziej że zimy w Polsce są coraz łagodniejsze. Najlepiej jednak można zobaczyć zasadność takiego rozwiązania wiosną, kiedy to stale zakwitają nowe rośliny.
Czynności, które trzeba wykonywać stale
Nie da się ukryć, że posiadanie nawet niewielkiego ogrodu wymaga sporo pracy, nie tylko w czasie jego urządzania, ale później, przez cały sezon, od wiosny aż do późnej jesieni. Trzeba bowiem pielęgnować rośliny, kosić trawnik, nawozić, odchwaszczać, spulchniać glebę, przekopywać grządki, usuwać uschnięte liście i kwiatostany, grabić liście, przycinać drzewa i krzewy i wykonywać wiele innych czynności. Dla wielu posiadaczy ogrodów jest to niezwykle przyjemne i stanowi sposób na relaks, aktywność fizyczną i pretekst do przebywania na świeżym powietrzu, co jest tak ważne dla zdrowia. Co jednak, kiedy brakuje czasu, chęci czy wiedzy do wykonywania takich czynności? Nie oznacza to, że w takim przypadku trzeba zrezygnować z posiadania ogrodu. Zawsze bowiem można kogoś zatrudnić. Nie brakuje osób, które korzystają z usług znajomych czy innych osób wykonujących drobne prace za niewielkie wynagrodzenie. Kiedy zaś można sobie na to pozwolić, warto zatrudnić profesjonalną firmę. Może ona urządzić ogród od podstaw, a potem kompleksowo się nim zajmować, dzięki czemu zawsze będzie wyglądał doskonale. Warto zobaczyć: https://plusoutlet.pl/czym-jest-wertykulacja-i-kiedy-wertykulowac-trawnik/
Jak poradzić sobie samodzielnie?
Jednak nawet gdy nie można lub nie chce się skorzystać z powyższych rozwiązań, można mieć piękny ogród niewielkim wysiłkiem. Da to zresztą znacznie większą frajdę niż zatrudnienie kogoś do zajmowania się nim.
Pierwszym, o czym warto pomyśleć, mając rozległy trawnik czy wiele kwiatów na dużym obszarze, jest system automatycznego nawadniania. Wiele osób obawia się go, myśląc, że wiąże się to nie tylko z kosztami budowy, ale też dużego zużycia wody. Nie jest to jednak prawda, dzięki takiemu systemowi można wręcz oszczędzać wodę, a przy tym rośliny zawsze otrzymują jej tyle, ile potrzebują. Jest to kluczowe dla ich rozwoju.
Warto też wybrać niewymagające rośliny do ogrodu, czyli takie, które nie wymagają częstego nawożenia i dobrze znoszą nawet przesuszenie gleby. Takich roślin jest bardzo wiele, są to na przykład często spotykane w Polsce agawy czy juki, ale też rośliny z ciepłych krajów, jak bananowce czy oleandry.