plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

metamorfoza mebli
Dom

Metamorfoza mebli – wszystko zaczyna się od papieru ściernego

Dobrze odnowione meble to ciekawy element wystroju domu, a także wizualna atrakcja w nowoczesnym wnętrzu.
Profesjonalna renowacja starych mebli, okien i drzwi wymaga wysokiego poziomu specjalistycznej wiedzy z zakresu prawidłowej obsługi drewna, starych materiałów powierzchniowych i okuć oraz umiejętności manualnych. Jednak nie jest tania usługa. Może warto spróbować samodzielnie dodać meblom nowe życie?

Metamorfoza mebli – od czego zacząć?

Często meble pod wpływem czasu tracą na atrakcyjności. Stare, zniszczone szafy, stoły czy krzesła, nie prezentują się najlepiej. Można je oczywiście wymienić na nowe albo oddać do renowacji. Jednak przy odrobinie wysiłku, można samodzielnie nadać im nowy wygląd. Taka metamorfoza mebli, szczególnie drewnianych, wymaga przede wszystkim wyszlifowania. Jest to najlepszy sposób na usunięcie starej farby. Szlifowanie drobnym papierem ściernym zapewnia lepszą przyczepność kolejnych lakierów czy farb. Za pomocą papieru ściernego można również łatwo wygładzić powierzchnię.
Czasami stare meble mają wady i rysy. Takie uszkodzenia można usunąć za pomocą szpachli do drewna, a powierzchnię wygładzić papierem ściernym.

stare meble

Szlifowanie mebli – podstawowe etapy pracy

Przed przystąpieniem do prac przy meblach należy usunąć wszystkie uchwyty i okucia. To znacznie ułatwia pracę i wyklucza uszkodzenie części metalowych. Lepiej zdjąć też drzwi z szafek i komód. Odkręcenie zajmuje trochę czasu, ale znacznie ułatwia obróbkę.
Podstawowe etapy pracy przy szlifowaniu drewna są zawsze takie same. Pracę zaczyna się od grubego papieru ściernego. W przypadku papieru ściernego o ziarnistości 60 lub 80 stare pozostałości farby i nierówności znikają bardzo szybko. Do szlifowania średniego używa się nieco drobniejszego papieru ściernego o ziarnistości od 80 do 120. Na koniec do precyzyjnego szlifowania używany jest papier o ziarnistości od 120 do 360 – w zależności od tego, jak gładka i drobna ma być powierzchnia.

meble renowacja

Wybór odpowiedniego papieru ściernego

Co oznacza ziarnistość w przypadku papieru ściernego?
Z reguły wielkość ziarna papieru ściernego jest oznaczona liczbą, ale liczba ta nie odnosi się do ilości ziaren na papierze.
Podczas produkcji papieru ściernego ziarna są nakładane na papier przez sito. Im więcej oczek ma sito na określonej długości, tym drobniejsze ziarna trafiają na papierowy podkład i tym drobniejszy jest papier ścierny. Liczba ziaren wskazuje, ile oczek ma sito na długości jednego centymetra. Im większa liczba, tym drobniejszy papier ścierny.

Jakość papieru ściernego

Oprócz wielkości ziarna istotnym czynnikiem przy wyborze papieru ściernego jest oczywiście cena. Jednak tutaj, jak to często bywa w przypadku narzędzi i materiałów roboczych, obowiązuje zasada: tanie nie zawsze jest dobre.
W przypadku papieru ściernego występują znaczne różnice w jakości, które wyrażają się głównie w żywotności. Oznacza to, że wysokiej jakości papiery ścierne zużywają się wolniej, mają dłuższą żywotność. Tanie mogą wymagać szybszej wymiany.
Niezależnie od tego, czy szlifowanie odbywa się ręcznie, czy za pomocą szlifierki, jeżeli chcemy aby metamorfoza mebli była udana, należy zwracać uwagę na jakość papieru ściernego. Solidne przygotowanie mebli do dalszej obróbki, znacznie ułatwi dalszy proces odnawiania.