plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

drzewo do domu
Dom

Trochę przyrody we wnętrzu: drzewko do domu

Rośliny w domu spełniają różne role – przede wszystkim dekoracyjną i odświeżającą. Wiele osób hoduje rośliny w domu z przyczyn hobbystycznych. Ale czy w mieszkaniu można mieć tylko kwiaty? Niekoniecznie. Istnieją też drzewa, które sprawdzają się w salonie, przedpokoju lub na obudowanym tarasie.

Dlaczego właśnie drzewa?

Są to rośliny wieloletnie. Wiele z nich można wyhodować od przysłowiowego ziarenka lub małej sadzonki. Miło jest patrzeć, jak drzewo rośnie, pięknieje, aż w końcu dorasta do swoich maksymalnych rozmiarów.

Jak jednak wybrać drzewo do domu, aby nie musieć pewnego pięknego dnia przenosić go do ogrodu z racji osiągniętych rozmiarów?

bonsai

Ozdoba i źródło owoców

Cytrusy przestały być już czymś egzotycznym – i chodzi zarówno o owoce, jak i drzewa, które je rodzą. Jeśli lubi się takie zdrowe przekąski, można pomyśleć np. o drzewie cytrusowym z przeznaczeniem do hodowli domowej. Cytryny, pomarańcze, mandarynki, a nawet banany (bananowce mają swoją karłowata odmianę) świetnie zdobią pomieszczenie, zwłaszcza gdy owocują. Wymagają na początku aklimatyzacji w nowym miejscu. Powinny stać w pobliżu okna, jednak nie w pełnym słońcu. Najlepiej znoszą umiarkowane podlewanie – mniej więcej raz na tydzień, nie są więc pod tym względem kłopotliwe.

Jeśli nie drzewka owocowe, to co?

Inną możliwością jest np. drzewko bonsai. Do grupy tej należy kilka odmian, które – wraz ze wzrostem – będą wymagać odpowiedniego podcinania. Da to jednak atrakcyjny pod względem wizualnym efekt, co sprawi, że drzewko stanie się piękną, naturalną ozdobą wnętrza.

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest także drzewko oliwne. Może wprawdzie osiągnąć nawet 3 metry wysokości, jednak dobrze znosi przycinanie. Nie jest też wybredne co do temperatury i nie obawia się jej wahań. Podobnie ma się sprawa z wilgotnością otoczenia oraz ziemi, w której drzewko rośnie. Radzi sobie zarówno ze sporą wilgotnością, jak i chwilowym przesuszeniem. Wybacza więc zaniedbania w podlewaniu lub trwająca jakiś czas nadgorliwość pod tym względem. W zamian za opiekę gwarantuje malowniczość i spore walory zdobnicze. Warto zobaczyć: https://plusoutlet.pl/kwietnik-w-domu-pomysly-diy-i-nie-tylko/

drzewko wnętrze

A co do nowoczesnego wnętrza?

Wprawdzie rośliny mają to do siebie, że świetnie współgrają z każdym stylem, jednak nowoczesność urządzenia pomieszczenia podkreśli szczególnie yukka. Wyglądem może przypominać niewielką palmę. Lubi wilgotne podłoże, a latem sporo światła i temperaturę pokojową. Zimą lepiej czuje się w 10-15 stopniach i nieco bardziej zacienionym miejscu.

Drzewka w domu

Drzewo w domu przestaje być czymś dziwnym i egzotycznym. W zamian za odpowiednią opiekę, zdobi i pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników.