plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

panele ogrodzeniowe
Dom

Jak zamocować panele ogrodzeniowe do słupków?

Płot wykonany ze stalowych paneli ogrodzeniowych to jeden z najtańszych, ale estetycznych i trwałych sposobów na zabezpieczenie terenu wokół posesji, będący doskonałą alternatywą dla ogrodzeń z siatki i drogich ogrodzeń kutych z elementami murowanymi. Co ważne, ogrodzenia panelowe są nie tylko tanie, estetyczne i trwałe, ale i wyjątkowo proste w montażu. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria ogrodzeniowe montażowe, odpowiednie słupki i panele wykonane z prętów stalowych o pożądanej grubości.

 

Budowa płotu z paneli ogrodzeniowych

Tego typu ogrodzenia należą do jednych z najprostszych do wykonania. Potrzeba jedynie paneli i słupków oraz montażowych akcesoriów ogrodzeniowych do połączenia tych dwóch elementów. Niekiedy stosuje się również gotowe podmurówki betonowe, ale nie jest to konieczne. Ogrodzenie panelowe można wykonać bez podmurówki.

 

Pracę zaczynamy od wyznaczenia punktów montażu słupków narożnych, które trzeba wypoziomować i zabetonować. Następnie od słupków narożnych odmierzamy odległość pod kolejne słupki (odstępy pomiędzy słupkami to po prostu szerokość pojedynczego panelu). Gdy korzystamy z gotowych podmurówek betonowych, montaż jest jeszcze łatwiejszy, bo słupki łatwiej jest wówczas wypoziomować. Po ustawieniu słupków w gruncie i ich zabetonowaniu (gdy beton zwiąże i słupki staną się nieruchome), przystępujemy do montażu paneli. Wykorzystuje się do tego celu specjalne akcesoria ogrodzeniowe w postaci obejm dopasowanych do rozmiaru zastosowanych słupków, ewentualnie dodatkowych klamer pomocniczych. Obejmy, śruby montażowe i nakrętki, podobnie jak słupki i panele ogrodzeniowe, powinny być ocynkowane. Dzięki temu nie będą rdzewiały i estetyka ogrodzenia nie ulegnie obniżeniu po pierwszych opadach deszczu.

 

Do przytwierdzenia paneli do słupków ogrodzeniowych wykorzystuje się kilka typów obejm. Wśród montażowych akcesoriów ogrodzeniowych znaleźć możemy m.in. obejmy pod słupki kwadratowe, prostokątne i okrągłe, w tym modele przelotowe, końcowe i rogowe (do słupków narożnych). Obejmy mają różne rozmiary, co ułatwia ich dopasowanie do średnicy zastosowanego słupka ogrodzeniowego.

 

Mocowanie paneli ogrodzeniowych do słupków

O ile przy ogrodzeniu siatkowym konieczne jest naciąganie siatki, w związku z czym gęstość rozstawienia słupków ma nieco mniejsze znaczenie, o tyle w przypadku ogrodzeń panelowych odległości pomiędzy słupkami muszą być ściśle zachowane. Sam montaż poszczególnych paneli jest już jednak banalnie prosty. Paneli nie trzeba naciągać, wystarczy przykręcić je do osadzonych w gruncie słupków. Inwestując w odpowiedni rodzaj montażowych akcesoriów ogrodzeniowych, praca okaże się dziecinnie łatwa. Obejmy nakładamy na słupki i przy pomocy dedykowanych śrub przytwierdzamy do nich kolejne panel.

 

W sprzedaży dostępne są różnorodne akcesoria ogrodzeniowe dedykowane sprawnej instalacji płotów panelowych. Szukając tego typu elementów, szczególną uwagę należy zwrócić na ich rozmiar i materiał, z jakiego je wykonano. Przy ogrodzeniach panelowych najlepiej stosować obejmy ocynkowane, które nie będą rdzewiały. Gdy słupki są malowane, warto wybrać ich wersję w tym samym kolorze RAL.