plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

materac dla dziecka
Wnętrza

Jaki materac dla dziecka kupić

Nadchodzi ten moment, w którym planujecie urządzić dziecku jego własny pokój? Jednym z ważniejszych mebli będzie w nim oczywiście łóżko. Być może będzie to jego pierwsze osobiste łóżko, w którym będzie zasypiać samodzielnie. Jeśli tak, to czym się kierować przy wyborze zarówno łóżka, jak i znajdującego się w nim materaca?

Materac łóżka powinien być dostosowany do wagi dziecka

Decydując się na zakup materaca, niezależnie czy dla osoby dorosłej czy dla dziecka, to głównym parametrem, który należy brać pod uwagę jest waga osoby, która będzie na nim spać. W przypadku dzieci, które oczywiście ważą mniej niż dorośli, nie ma potrzeby stosowania bardziej wytrzymałych materacy kieszeniowych ze sprężynami. Można zamiast tego postawić na tańsze, ale i bardzo zdrowe rozwiązania z pianki i silikonu. Są to tak zwane materace antyalergiczne. Nazwa ta wynika z tego, że we wnętrzu takich materacy znacznie wolniej rozwijają się wszelkiego rodzaju biologiczne formy życia, jak np. grzyby. Również struktura takich materaców nie sprzyja temu, aby zagnieżdżał się w nich kurz.

Łatwość czyszczenia

Kiedy dziecko jest na tyle małe, że zdarza mu się jeszcze wysikać do łóżka, warto kupić taki materac, który będzie odporny na działanie wilgoci. Zgadza się, takie również istnieją na rynku. Pozwoli to znacznie szybciej doprowadzić łóżko do porządku, a także przedłuży żywotność samego materaca. Pamiętajmy o tym, że kiedy już nasze dziecko posiada materac klasyczny, można go na taką ewentualność zabezpieczyć przy pomocy specjalnych mat i pokrowców nieprzepuszczających wilgoci. Jest to rozwiązanie wygodne, a do tego bardzo praktyczne.

Co ile lat wymieniać materac

Wielu rodziców niestety zapomina o tym, że kupiony przed laty dla dziecka materac nie rośnie wraz z nimi. Tymczasem kiedy dziecko się rozwija, zwiększa się również jego waga. Materac, który był dla niego dobry 2 lub 3 lata temu, dziś może się okazać zdecydowanie zbyt miękki. W efekcie dziecko nie wysypia się dobrze w swoim łóżku, chodzi zmęczone, ma problemy z koncentracją, a w szkole mogą się pojawić problemy z nauką. Niewielu rodziców skojarzy z tym fakt nieprawidłowo dobranego materaca, który już dawno wypadałoby wymienić na nowy. jak często to robić? To zależy od konkretnej sytuacji. Większość producentów umieszcza na opakowaniach swoich produktów informację, do jakiego ciężaru materac jest przeznaczony. Warto te dane gdzieś zapisać i co jakiś czas porównywać z wagą naszego dziecka. Jednak materac wymienia się również ze względów higieny snu. Po czasie może on ulec wyleżeniu, a tym samym trwałemu odkształceniu. Specjaliści zalecają, aby wymieniać materac nie rzadziej niż 3 do 5 lat. Należy to również zrobić niezwłocznie, kiedy zauważymy że jakość naszego snu uległa wyraźnemu pogorszeniu. Odpowiedzialnym może za to być właśnie materac, który już nam nie zapewnia odpowiedniego podparcia ciała. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że kupno nowego materaca to wydatek – średnio od 500 złotych wzwyż. Na szczęście są kredyty pozabankowe, które zapewniają nam szybką gotówkę na taki lub jakikolwiek inny zakup.