plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

sprzątanie mieszkania porady
Dom

Porady na łatwe sprzątanie mieszkania

Porządki w mieszkaniu to dla niektórych osób co tygodniowy rytuał. Inni jednak podchodzą do tematu ostrożnie, a nawet niechętnie. Sprzątanie nie kojarzy się im z niczym relaksującym, a męczącym zadaniem, które czasami powoduje więcej bałaganu, niż przedtem. Co zrobić by sprzątanie było jak najbardziej efektywne oraz nie kojarzyło się z przykrym obowiązkiem? Oto kilka skutecznych porad.

Sprzątanie mieszkania porady

Sprzątanie może zająć cały dzień albo przeciwnie, można je rozplanować na dłuższy czas. Wszystko zależy od gustu i wolnego czasu. Podczas sprzątania warto wyznaczyć sobie strefy. Porządkując dany kąt pokoju, należy skupić się tylko na nim. Bieganie po pomieszczeniu i robieniu kilku rzeczy na raz, sprawi, że niechcący można doprowadzić do chaosu. Skupienie się na jednej przestrzeni pozwoli odczuć rzeczywiste efekty sprzątania. Po odkurzeniu, umyciu podłogi oraz wyczyszczeniu blatów w kuchni, można bez przeszkód udać się do kolejnego pokoju, nie czując na sobie presji niedokończonego zadania. Pozwala to dostrzec realne efekty pod postacią dokładnie wyczyszczonej jednej przestrzeni.

mieszkanie sprzątanie

Warto również znaleźć sobie przy tym pomoc. Może być to członek rodziny albo przyjaciel. Pozwala to na szybsze posprzątanie mieszkania, ale i potraktowanie zajęcia jako coś przyjemnego. Dwie osoby skupione na dwóch manualnych zadaniach w jednym pokoju, mogą bez przeszkód poddać się rozmowie na dany temat i umilić sobie czas. Pozwala to w szybki sposób uporać się z bałaganem.
Druga osoba sprawdzi się w szczególności podczas robienia porządku w szafie. Przyjaciel bądź partner, zawsze chętnie doradzi jeśli chodzi o pozostawienie jakiegoś ubrania albo pozbycia się go ze względu na niepraktyczny materiał albo niemodny fason.

Potraktuj sprzątanie jako zabawę

Sprzątanie może być o wiele przyjemniejsze jeśli połączy się tą czynność z czymś innym. Wiele osób podczas robienia porządków, bez względu na okazję, puszcza sobie muzykę w tle. Jest to sprawdzony sposób, który pomoże połączyć przyjemne z pożytecznym. Inną kwestią jest słuchanie w tle podcastu. Dzisiaj bardzo wielu polskich twórców nagrywa tematyczne podcasty. Wymagają one od odbiorcy jedynie słuchania, co pozwala skupić się na innej, manualnej czynności. Tematyka podcastu pozostaje kwestią indywidualną. Na platformach podcastowych oraz nawet na YouTube można znaleźć słuchowisko na dosłownie każdy temat, który pozwoli umilić czas podczas sprzątania.

mieszkanie sprzątanie

Zaopatrz się w niezbędne środki czystości

Świadomość posiadania w domu niezbędnych środków czystości pozwoli zadbać o czystość na najwyższym poziomie. Przetarcie wanny mokrą szmatką to nic w porównaniu do użycia odpowiedniego płynu do czyszczenia. Pozwala to również na utrzymanie czystości na dłuższy czas. Niezbędne mogą się okazać również szmatki do wycierania z odpowiedniego materiału. Ścierając kurze ze sprzętu domowego lub telewizora lepiej zaopatrzyć się w odpowiednio miękkie szmatki, które skutecznie ściągają kurz, nie rysując przestrzeni.