plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

jaki styropian pod wylewkę
Dom

Jaki styropian pod wylewkę należy wybrać?

Osoby, które chcą odpowiednio ocieplić swój dom, muszą pamiętać o założeniu izolacji podłogowej. Taką zapewni niezastąpiony styropian. Dzięki niemu nawet zimą chodzenie po mieszkaniu bez skarpet będzie bardzo dużą przyjemnością. Nie spowoduje do tego zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Dochodzi więc wspaniała zaleta, jaką jest oszczędność. W artykule odpowiemy na podstawowe pytanie: jaki styropian pod wylewkę zastosować, aby osiągnąć pełną efektywność?

Charakterystyka styropianu podłogowego – najważniejsze informacje

Nawet najmniejsze dziecko wie, jak wygląda miły w dotyku, typowy, porowaty biały styropian (naukowa, handlowa nazwa brzmi: spieniony polistyren albo inaczej tzw. polistyren ekspandowany). Ale tworzywo sztuczne pod wylewkę nie dość, że różni się jakością, to jeszcze zaskakuje specyficznymi właściwościami. Jest naprawdę twarde oraz niesamowicie odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, absolutnie nie ugina się pod ciężarem największych ludzi czy stojących mebli.

Aby dobrze ocieplić podłogę, należy nabyć styropian o oznaczeniu ESP 80, ESP10 albo najnowszy i najdroższy – grafitowy. Ten ostatni doskonale spełnia swoje zadanie, bo zaskakuje wydajnością i znacznie dłuższym utrzymywaniem ciepła.

styropian wylewka

Inne ciekawe zalety

Sprawdźmy jeszcze kolejne plusy, które sprawiają, że warto zainwestować w taką podłogową izolację. Wspominaliśmy już o bardzo dobrej odporności na uszkodzenia pochodzenia mechanicznego. Należy także dodać o tym, że nie straszne mu żadne niewidoczne dla ludzkiego oka mikroorganizmy.

Najważniejsze jednak jest niezwykle cenna funkcja izolująca. Styropian ma bowiem niski współczynnik przenikania ciepła. A jego układanie (również na gotową posadzkę) nie wiążę się ze sporymi kosztami oraz bardzo skomplikowaną pracą.

Odpowiednia grubość

Opisując kwestię: jaki styropian pod wylewkę wybrać, trzeba wspomnieć również o jego grubości. W przypadku gruntu, musi ona wynosić 15 cm. Stosując go natomiast bezpośrednio na posadzce – od 5 do nawet 20 cm. Wpływ ma tutaj kilka czynników. A są nimi chociażby wysokość mieszkania oraz drzwi.

Uwaga! Kiedy chcemy mieć izolację na piętrze, to wówczas wystarczy grubość tylko 5 cm. Uzyska się w ten sposób także praktyczne i przydatne właściwości akustyczne. Nie ma więc mowy, że siedząc na parterze, usłyszymy hałas dobiegający gdzieś z pierwszego piętra (z pokoju bawiących się dzieci).

Jeszcze lepsze efekty przyniesie styropian zastosowany pod wcześniej założone, profesjonalne ogrzewanie podłogowe. Aby minimalizował straty ciepła, musi być on gruby na minimum 8 cm. Lepiej jednak, jeżeli ten wymiar będzie nieco większy. Szczególnie ma to znaczenie przy temperaturze 22 stopni Celsjusza. Zobacz także: Ocieplenie drzwi – sposoby

Oczywiście na koniec trzeba wiedzieć, że koszt przedstawianego w tym tekście styropianu zależy właśnie od jego grubości oraz jakości (za grafitowy zapłacimy prawie 25 procent więcej!). Na cenę wpływają jeszcze inne elementy. Chodzi na przykład o to, czy jest on dostępny w paczkach, czy może dla jakiejś konkretnej powierzchni podłogi.