plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

optymalna wilgotność w mieszkaniu
Wnętrza

Optymalna wilgotność w mieszkaniu – podstawowe informacje

Stanowczo zbyt rzadko każdy z nas przykłada dostatecznie dużą uwagę do tego, jakie warunki panują w pomieszczeniach, w których żyjemy. Mało kto zwraca uwagę na takie parametry, jak przykładowo odpowiednia temperatura, a tym bardziej na to, jaka jest wilgotność powietrza. Może to być źródłem naprawdę wielu problemów. Co może zatem oznaczać zła wilgotność powietrza, a co najważniejsze, jaka jest jej odpowiednia wartość i jak ją utrzymywać?

wilgotność w mieszkaniu

Dlaczego odpowiednia wilgotność powietrza jest tak ważna?

Zanim przejdzie się do tego, jaka powinna być optymalna wilgotność w mieszkaniu, a także, w jaki sposób móc ją uzyskać, oraz utrzymać, najpierw trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego warto w ogóle o nią zadbać? Co może się stać, jeśli będzie się żyło w nieprawidłowej wilgotności powietrza?

W pełni naturalnym zjawiskiem jest powstawanie mechanizmów obronnych organizmu w sytuacji, gdy przebywa on w niesprzyjających, zbyt suchych warunkach. Oznacza to wtedy przede wszystkim znaczne wysuszenie śluzówek w nosie oraz gardle, ponieważ ciało musi z tych miejsc pobierać wodę. Skutkiem tego jest znaczne osłabienie odporności, co prowadzić będzie do zwiększonego ryzyka powstawania różnych infekcji. Co więcej, pojawić się mogą również problemy od strony skóry, takie jak swędzenie, podrażnienia czy też znaczne wysuszenie. A jakby tego było mało, suche powietrze powoduje, że unosi się w nim o wiele więcej alergenów, które będą miały niezwykle niekorzystny wpływ na alergików. Innymi słowy, przebywanie w pomieszczeniu o nieprawidłowej wilgotności niesie ze sobą niezwykle niekorzystne skutki dla całego organizmu. Konieczne jest więc zadbanie o to, aby wilgotność stale utrzymywała się na odpowiednim poziomie.

mieszkanie wilgotność

Jaka powinna być optymalna wilgotność w mieszkaniu i jak ją utrzymywać?

Jak zatem widać po powyższym opisie, znaczenie odpowiedniej wilgotności powietrza jest ogromne. Powstaje jednak pytanie, jaka powinna być wartość tego parametru, a także jak ją osiągnąć i co najważniejsze, utrzymać przez dłuższy czas.

Według specjalistów z tego zakresu nauki, optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna się wahać pomiędzy 40 a 60%. Co jednak bardzo ważne, dokładna wartość zależna jest od temperatury powietrza. Jeśli będzie ona wynosiła 19-20 stopni, wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie około 55-60%. Jeśli jednak temperatura będzie nieco wyższa, czyli 21-22 stopni, to wilgotność powinna zostać zmniejszona do wartości około 40-45%.
Powstaje jednak bardzo ważne pytanie – w jaki sposób dokonywać korekty wilgotności? Rzecz jasna nie da się tego zrobić samodzielnie, lecz potrzebne będzie specjalne urządzenie, które nazywane jest po prostu nawilżaczem powietrza. Jest to sprzęt, który cały czas monitoruje jakość powietrza w danym wnętrzu, a także za sprawą odpowiedniego sterownia, daje możliwość użytkownikowi dobranie określonych jego parametrów. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w tzw. oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, ponieważ wtedy oprócz samej wilgotności powietrza, będzie można z niego dodatkowo usuwać zanieczyszczenia, czy też alergeny, co znacznie podniesie komfort oddychania danym powietrzem.