plusoutlet.pl

Plus Otlet – budownictwo, dom, wnętrze

malowanie mebli fornirowanych
Meble

Jak ma wyglądać malowanie mebli fornirowanych?

Meble fornirowane to bardzo drogie i ekskluzywne produkty. Naturalne drewno, z którego są one wykonane niejednokrotnie ma różne struktury a same takie meble charakteryzują się ciekawymi kształtami i bryłami. W wielu przypadkach są to prawdziwe zabytki. Fornirowane meble trzeba restaurować i malować. Najlepiej te prace jest powierzyć specjalistom, którzy zrobią to dokładnie, nie uszkadzając ich.

Malowanie mebli fornirowanych

Wszelkie prace renowacyjne, wykonywane na meblach fornirowanych powinny odbywać się przy użyciu naturalnych klejów żywicznych. Jest to uwarunkowane tym, że w przypadku użycia kleju organicznego wszystkie popełnione pomyłki i błędy będą odwracalne. W innym razie nic nie da się naprawić.

Meble fornirowane z czasem blakną, w przypadku kolorów ciemnych i żółkną, jeśli chodzi o kolory jasne. Zatem czasami trzeba je pomalować, odnowić i zrekonstruować, jeśli jest na nich zbyt dużo ubytków.
Jeśli ktoś czuje się na siłach, może to zrobić samodzielnie, jednak potrzebne są do tego odpowiednie farby.

malowanie mebli dom

Przygotowanie mebli do malowania

Zanim pomaluje się meble fornirowane, trzeba je odpowiednio do tego procesu przygotować. W zasadzie fornir jest drewnem naturalnym, tyle, że nie w całości. Są to małe i cienkie drewniane płaty, które czasami mogą zostać zdrapane, wgniecione lub uszkodzone. Dlatego najpierw trzeba daną powierzchnię wypełnić, uzupełnić i sprawić by powierzchnia była gładka. W tym celu szlifuje się, uzupełnia ubytki, wciera dane substancje i następnie lakieruje a potem poddaje się powierzchnię wysuszeniu.

Gdy wszystkie prace przygotowawcze zostaną wykonane a powierzchnia będzie gładka i sucha można rozpocząć malowanie mebli fornirowanych. Farby, które do tego zostaną wykorzystane mogą być farbami do drewna. Zobacz także: https://plusoutlet.pl/czynniki-wplywajace-na-cene-mebli-na-wymiar/

meble malowanie

Jak malować meble fornirowane?

Fornir to drewno, dlatego też malowanie mebli fornirowanych to taka sama czynność, jak malowanie mebli drewnianych. Czasami mebel pomalowany na nowo zyskuje znacznie na swojej urodzie i staje się meblem, który wygląda zupełnie inaczej. Trzeba pamiętać, że farby do forniru tak samo jak farby do drewna muszą też, daną powierzchnię zabezpieczać przed warunkami panującymi w danym pomieszczeniu i przed wilgocią.

Powierzchnię fornirowaną malujemy dwa razy, a następnie po wyschnięciu, w celu jej zabezpieczenia i utwardzenia, powlekamy konkretnym lakierem. Farby, które znaleźć można na rynku to cała gama produktów, które idealnie zabezpieczają i równocześnie pomagają całkowicie zmienić wygląd danego mebla. Do wyboru są lazury, wosk, lakiery i oleje a obok tych produktów różnokolorowe farby przeznaczone do malowania powierzchni drewnianych i fornirowych.
Różne są też techniki malowania. Można wybrać prostą formę malowania pędzlem lub wałkiem. Jak również można się zdecydować na malowanie natryskowe. Zawsze trzeba pamiętać, że mebel powinien być taki sam z każdej strony, toteż pomalować trzeba tak samo każdą jego część. Dopiero te wszystkie prace sprawią, że mebel fornirowany z powrotem powróci do swojej atrakcyjnej formy.